Cezayir'de yerel şirketlere öncelik verilecek

Cezayir, yabancı rakipler karşısında yerel şirketlere öncelik verilmesini sağlayacak bir dizi önlem ilan etti.

Image caption Cezayir'de yerel şirketlere öncelik verilecek

Devlet başkanlığından yayımlanan kararnamede Cezayirli firmaların ülkenin modernleşmesi sürecine daha fazla katkı sağlamalarının amaçlandığı belirtildi.

Kararnamede ayrıca yabancı yatırımcılar eğer Cezayir'de iş kurmak istiyorlarsa, kendilerine yerel ortaklar bulmaları çağrısı yapıldı.

Önlemler kapsamında, yeni açılacak ihalelere önce Cezayirli firmaların girmesi şartı koşuluyor.

Bir diğerinde de yerel bir şirketten gelen teklifin, yabancı şirketten gelen tekliften yüzde 25 daha fazla olsa bile değerlendirileceği şartı

bulunuyor.

Enerji sektöründe durum

Bu sınır önceden yüzde 15'ti.

Cezayir hükümeti, önümüzdeki beş yıl içinde ülkenin modernizasyonu ve ekonomik kalkınma için 286 milyar dolar harcamayı planlıyor.

Önlemler enerji sektörünü ise kapsamayacak.

Enerji sektöründe geçen yıl ihale alımlarında yaşanan yolsuzluk vakaları üzerine önemli görevlerdeki bir çok yetkili görevden alınmış, sektör kuralları da sıkılaştırılmıştı.

Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika, yabancı firmaların Cezayir'de üstlenecekleri önemli roller bulunduğunu, ancak yeni düzenlemelerle Cezayirli şirketlere ekonomide daha büyük pay ayırmayı planladıklarını, ayrıca bu sayede gençlerde işsizliği azaltmayı ve yolsuzlukla mücadeleyi umduklarını söyledi.

İlgili haberler