GÜNCEL:

AVRUPA
Son güncelleme: 12 Temmuz 2010 - TSİ 07:50

İspanya Hollanda'yı uzatmalarda yendi, dünya şampiyonu oldu

Canlı skorları ve puan durumlarını görmek için Javascript yazılımını çalıştırmalısınız.

Hollanda'yı Anders İniesta'nın uzatma dakikalarının dolmasına kısa bir süre kala attığı golle 1-0 yenen İspanya tarihinde ilk kez dünya şampiyonu oldu.

Faullerden doalyı bol sarı kartla geçen oyunda Hollandalı futbolcu John Heitinger ikinci sarı kartı görerek oyundan atıldı.

İspanyollar gece boyunca bu tarihlerinin ilk dünya kupası galibiyetlerini kutlarken, gözlemciler, dünya kupasının bir başka galibinin ise turnuvalara ev sahipliği yaparak prestij kazanan Güney Afrika olduğunu söylüyor.

Hollanda ise, 1974, 1978 yıllarında finalde kaybettiği dünya şampiyonluğunu 2010'da da kazanamayarak hayal kırıklığı yaşadı.

Maçın başında pasa dayalı futboluyla etkili olmaya çalışan İspanya Hollanda'nın sert savunmasıyla karşılaştı.

14 sarı kartın gösterildiği maçın uzatma dakikalarında rakibini düşüren Heitinga uzatma dakikalarının ilk yarısında kırmızı kartla oyun dışı kaldı.

İspanya takımı kupanın galibi

Her iki tarafın da maçı lehlerine çevirme fırsatı yakaladıkları maçta Sergio Ramos'un elverişli pozisyondaki kafa vuruşu üstten auta giderken, Arjen Robben'in karşı karşıya kaldığı pozisyonda topu ayağıyla kurtaran Cassias takımını geriye düşmekten kurtaran isim oldu.

Oyuna sonradan oyuna giren Fabregas, uzatma dakikalarının hemen başında maçı takımının lehine çevirme fırsatını değerlendiremedi; vuruşunu Hollanda kalecisi Stekelenburg'un sol ayağıyla kurtardı.

Ancak Fabregas uzatma dakikalarının sonlarına doğru ceza sahası üzerinden verdiği pasla İniesta'yı Hollanda kalecisiyle karşı karşıya bıraktı.

Soğukkanlı bir şekilde topu önünde bulan İniesta da bu pası sert bir vuruşla Hollanda kalesine gönderirken ülkesinin ilk kez dünya şampiyonluğuna ulaşmasını sağlayan isim olarak da tarihe geçiyordu.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.