Tutuklamaları Rus casus Anna Chapman'ın Moskova'daki babasını araması tetikledi

Rusya için casusluk yaptığı düşünülen Anna Chapman'ın Moskova'daki babasını araması, Amerikan istihbarat servisinin, Chapman ve diğer 9 kişiyi tutuklama sürecini hızlandırdı.

Image caption Chapman'ın babası da eski bir KGB emeklisi

Washington Post gazetesi, dün Amerikan hukuk ve istihbarat kaynaklarına dayandırarak yayımladığı haberde, 26 Haziran günü yapılan telefon konuşmasının aslında ABD tarafından izlendiği bilgisine yer verdi.

Varılan anlaşma gereği bu tarihten 11 gün sonra geçen Cuma günü Washington'dan gönderilen söz konusu 10 kişi ile Kremlin tarafından Batılı istihbarat ajansları için çalışmakla suçlanan dört kişi Viyana'da takas edilmişti.

Amerikalı yetkililere göre "Soğuk Savaş'tan bu yana görülenlerin en büyüğü" olarak nitelendirilen casus krizinde ABD'de faaliyet gösteren casus ağı, herhangi önemli bir bilgiye ulaşamadı.

Kilit telefon görüşmesi

Washington Post'a göre Amerikalı yetkililer, yıllardır FBI gözetiminde bulunan dört çiftle 28 yaşındaki Chapman ve bir kaç aydır ABD'de bulunan Rus kaçak Mihail Semenov'u gözaltına alma planlarını Haziran ortalarında yapmaya başladı.

Planın bir kısmı Chapman ve Semenov'a FBI muhbirleri üzerinden bazı görevler verilmesini içeriyordu.

Bu da Chapman ve Semenov'un, Rus yetkililerle gizli iletişimde bulunmaktan öte bir sebepten suçlanabilmelerine de olanak verecekti.

Anna Chapman'ın Moskova'daki eski bir KGB emeklisi olan ve şimdilerde Dışişleri Bakanlığı'nda çalışan babasını aramasına ise FBI muhbiriyle kendisini tedirgin eden görüşmenin ardından geldi.

Chapman'ı tedirgin eden şey, FBI muhbirinin o tarihe kadar hiç yüz yüze görüşme dahi talep etmemişken, birden kendisini hafta sonu tatilini geçirdiği Connecticut'tan New York'a çağırmasıydı. Görüşmeleri o güne dek hep Çarşamba günleri ve şifreli özel bilgisayar ağları üzerinden olmuştu.

Gazeteye göre telefon görüşmesi ayrıca takip edilen Ruslardan Richard Murphy'nin Moskova'ya yapacağı ziyaretten bir gün önce yapıldı.

Murphy Moskova'da Rus dış istihbarat servisi SVR'daki üstleriyle görüşmelerde bulunmayı planlıyordu.

Washington Post'a göre ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI, Murphy'nin Rusya'ya Fransa üzerinden geçeceğini biliyordu; Murphy Mart ayında Moskova'ya benzer bir ziyareti sırasında takip edilmişti.

Ancak gazeteye göre FBI yetkilileri, Chapman'ın telefon görüşmesi üzerine durumu farkedip Murphy'nin dönüşü engellemesinden, diğer casusları da ülkelerinden ayrılmaya sevketmesinden kaygılandı ve bu durum da tutuklamaları hızlandırdı.

İlgili haberler