FARC liderinin korumaları öldürüldü

FARC lideri Guillermo Saenz
Image caption Öldürülen 12 kişinin FARC liderine yakın isimler olduğu açıklandı

Kolombiya'da özel timler, Marksist FARC gerillalarının liderinin yakın çevresinden 12 kişinin öldürülmesi ile örgüte önemli bir darbe indirildiğini söylüyor.

Öldürülenlerin, kısa adı FARC olan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin lideri Guillermo Saenz'ın şahsi korumaları olduğu açıklandı.

Bu kişiler arasında örgütün en üst düzey kadın mensubu Magaly Grannobles de bulunuyor.

Kolombiya silahlı kuvvetlerinin komutanı General Freddy Leon de Padilla, Grannobles'ı çok tehlikeli bir kişi olarak tanımlarken, Alfonso Cano olarak da bilinen örgüt lideri Saenz'e çok yakın olduğunu söyledi.

Kampa baskın

Özel tim mensubu komandoların ülkenin orta kesimlerindeki Tolima dağlarında, yaklaşık 2.500 metre irtifadaki bir örgüt kampına baskın düzenledikleri açıklandı.

Kolombiya lideri Alvaro Uribe, Pazar günü erken saatlerde düzenlenen baskın dolayısıyla özel timleri kutladı.

Uribe, öldürülenler arasındaki Magaly Grannobles'in en az 70 asker ve polisin ölümünden sorumlu olduğunu vurguladı.

Ay başında da ordu birliklerinin düzenlediği bir operasyonda, örgütün üst kademesinden 13 gerillanın öldürüldüğü duyurulmuştu.

Basın son saldırıları FARC lideri çevresindeki çemberin daraldığı şeklinde yorumluyor.

Bununla birlikte dün, ordu ve gerillalar arasında ülkenin kuzeydoğusunda meydana gelen çatışmalar sırasında en az altı asker öldü.

Kolombiya topraklarının yaklaşık yarısında 1964'ten beri faaliyet gösteren FARC'ın, 7.500 ile 10 bin üyesi bulunduğu tahmin ediliyor.

İlgili haberler