Fidel Castro, ABD'yi İran'a saldırmaması konusunda uyardı

Fidel Castro
Image caption Castro en son 11 ay önce televizyona çıkmıştı

Küba devriminin öncüsü ve ülkenin eski cumhurbaşkanı Fidel Castro televizyona çıkarak 2006 yılından bu yana en önemli konuşmasını yaptı.

83 yaşındaki Castro, uluslararası ilişkiler üzerine yorumlar yaptığı uzun konuşmasında, sesi bazen zayıflasa da canlı görünüyordu.

Castro konuşmasında, Amerika Birleşik Devletleri'ni İran'a saldırmaması konusunda uyardı.

2006 yılında ciddi bir ameliyat geçiren Castro o tarihten bu yana nadiren kamuoyu önüne çıkmıştı.

Fidel Castro sağlık sorunları nedeniyle iktidarı da 79 yaşındaki kardeşi Raul'a devretmişti.

BBC'nin Havana muhabiri Michael Voss, Castro'nun son dönemlerde kamuoyu önüne çıkarak, hükümet işlerine hâlâ dahil olduğu ve son gelişmelerden haberdar olduğu mesajı vermek istediğini söylüyor.

Eski Küba lideri konuşmasında, "Amerika Birleşik Devletleri, İran'da ya da dünyanın herhangi bir başka bölgesinde nükleer silahların yayılması tehlikesini önlemek için pratikte adımlar atmak yerine Orta Doğu'nun petrol bulunan bölgelerini kontrol etmeye çalışıyor. Bunu yaparken de, diğer yolların başarısız olması halinde şiddete başvurma yolunda ilerliyor." dedi.

Castro'nun bir saatlik konuşmasının canlı olup olmadığı henüz net değil.

Ancak Associated Press haber ajansı, eski Küba liderinin konuşmasında 5 Temmuz'da yayımlanan bir makaleye referans vererek, makalenin altı gün önce yayımlandığını söylediğini, bunun da konuşmanın geçen Pazar günü kaydedilmiş olabileceği anlamına geldiğini duyurdu.