Libya gemisi Gazze ablukasını delmek için yolda

Libya'nın Gazze'ye yardım gemisi Almathea
Image caption Amalthea, gıda, ilaç ve prefabrik ev malzemeleri taşıyor

İsrail'in uyguladığı ambargoya rağmen Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan Libya gemisi, bu sabah saatlerinde bir süre açık denizde bekledikten sonra yeniden yola çıktı.

Dört İsrail savaş gemisi tarafından takip edilen geminin rotası konusundaki çelişkili haberler ise giderilmiş değil.

Mısırlı ve İsrailli yetkililer, geminin kaptanının, yönünü değiştirmeyi kabul ederek El-Ariş limanına yöneldiğini söylüyor. İsrail yüklerin burada indirilip incelendikten sonra karadan geçirilebileceğini savunuyor.

İsrail televizyonlarında da kaptana ait olduğu belirtilerek yayınlanan bir ses kaydında da, hedef El Ariş olarak verildi.

Yardım gemisini organize edenler ise, geminin İsrail'in uyarılarını dinlemeyerek yönünü Gazze olarak belirlediğini kaydediyor.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri de geminin mürettabatına uygulanan ablukaya meydan okuma çağrısında bulundu.

Sami Abu Zuhri, "Bu bir tür korsanlıktır. İsrail'in daha önce Türk gemisi Marmara'ya karşı da açık denizde uyguladığı uyguladığı terördür. Biz Hamas olarak geminin kaptanına planlarına sadık kalması ve Gazze limanı dışında bir yere gitmemesi çağrısı yapıyoruz." dedi.

Gemi bu sabah bir ara, Gazze kıyısına 120 kilometre mesafede, Mısır'ın El Ariş limanının yaklaşık 100 kilometre açığında motorlarını durdurup bekledi.

Mürettebat geminin motorundaki bir sorun nedeniyle ilerleyemediğini söylemişti. Ancak şimdi gemi yeniden ilerliyor.

Gemideki bir El Cezire muhabiri, İsrail donanma botlarının geminin bir yanında bir duvar oluşturduğunu ve gemiyi Mısır'ın Sina Yarımadası'na doğru yönlendirmeye çalıştığını söyledi.

Kaddafi Vakfı organize ediyor

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu başkanlığındaki yardım kuruluşu tarafından kiralanan Moldova bandıralı Amalthea adlı gemi, Cumartesi günü Yunanistan'dan yola çıkmıştı.

Adı Al Amal (Emel) olarak değiştirilen gemi, 2 bin ton gıda, yağ, ilaç ve pre-fabrike evler taşıyor.

Gemide 12 mürettebat ile 15 Filistin yanlısı eylemci bulunuyor.

İsrail ordusu Gazze'ye yardım götüren gemi ile telsiz teması kurulduğunu açıklamıştı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze karasularına yaklaşan gemi ile irtibat kurulduğu ve rotasını Mısır'a çevirmesinin istendiği belirtildi.

Ancak bu talebin geminin kaptanı tarafından reddedildiği ve geminin yoluna devam ettiği açıklanmıştı.

İsrail tarafı ise gemiye yönlerini değiştirmezlerse gemiye baskın düzenleneceği ültimatomu verildiği iddialarını ise reddetti.

İsrail geminin rotasını Mısır'a çevirmesi için yoğun diplomatik çaba yürüttü.

Gerek geminin kayıtlı olduğu Moldova gerekse yola çıktığı Yunanistan nezdinde girişimlerde bulunarak eylemcilerin amaçlarının 'provokasyon yaratmaya yönelik ve sorgulanmaya açık' olduğunu savundu.

Bundan 6 hafta önceki İsrail müdahalesinde ise Gazze'ye yardım götüren filodaki 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti.

İsrail üç yılı aşkın süredir Hamas denetimindeki Gazze Şeridi'ne sıkı bir abluka uyguluyordu.

Sadece temel insani malzemelerin girişine izin verilen abluka, Mavi Marmara gemisine yönelik baskına tepkiler ardından kısmen gevşetilmişti.

Ancak denizden abluka, silah kaçakçılığını önleme gerekçesiyle sürdürülüyor.

İsrail dün de Mavi Marmara gemisinde ablukayı kırma girişimine destek veren bir İsrailli Arap milletvekilinin dokunulmazlığını kısıtladı.

İlgili haberler