Libya gemisi rotasını Mısır'a çevirdi

Libya'nın Gazze'ye yardım gemisi Almathea
Image caption Amalthea, gıda, ilaç ve prefabrik ev malzemeleri taşıyor

İsrail ambargosunu delerek Gazze'ye yardım ulaştırmayı hedefleyen Libya gemisi İsrail donanması tarafından rotasını Mısır'a çevirmeye zorlandı.

İsrail makamlarından yapılan açıklamada geminin Mısır'ın El Ariş limanına doğru yol aldığı belirtildi.

Gemideki bir gazeteciden alınan bilgiye göre de, İsrail donanmasına ait gemiler, yardım gemisinin yanında seyrederek Gazze'ye doğru yol almasını engelliyor.

Organizasyonu üstlenen Libyalı yardım örgütü ise Gazze'ye gitme hedefinden dönmediklerini, ancak İsrail donanması ile çatışmaya girmeyi de istemediklerini duyurdu.

İsrailli bir askeri yetkili de herhangi bir çatışma beklemediklerini, ancak gerek görülürse müdahale edebileceklerini söyledi.

İsrail'in uyguladığı ambargoya rağmen Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan Libya gemisi, bu sabah saatlerinde bir süre açık denizde bekledikten sonra yeniden yola çıktı.

Kaddafi Vakfı organize ediyor

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu başkanlığındaki yardım kuruluşu tarafından kiralanan Moldova bandıralı Amalthea adlı gemi, Cumartesi günü Yunanistan'dan yola çıkmıştı.

Adı Al Amal (Emel) olarak değiştirilen gemi, 2 bin ton gıda, yağ, ilaç ve pre-fabrike evler taşıyor.

Gemide 12 mürettebat ile 15 Filistin yanlısı eylemci bulunuyor.

İsrail geminin rotasını Mısır'a çevirmesi için yoğun diplomatik çaba yürüttü.

Gerek geminin kayıtlı olduğu Moldova gerekse yola çıktığı Yunanistan nezdinde girişimlerde bulunarak eylemcilerin amaçlarının 'provokasyon yaratmaya yönelik ve sorgulanmaya açık' olduğunu savundu.

Bundan 6 hafta önceki İsrail müdahalesinde ise Gazze'ye yardım götüren filodaki 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti.

İsrail üç yılı aşkın süredir Hamas denetimindeki Gazze Şeridi'ne sıkı bir abluka uyguluyordu.

Sadece temel insani malzemelerin girişine izin verilen abluka, Mavi Marmara gemisine yönelik baskına tepkiler ardından kısmen gevşetilmişti.

Ancak denizden abluka, silah kaçakçılığını önleme gerekçesiyle sürdürülüyor.

İsrail dün de Mavi Marmara gemisinde ablukayı kırma girişimine destek veren bir İsrailli Arap milletvekilinin dokunulmazlığını kısıtladı.

İlgili haberler