Türk yoğurdu üzerinde fotoğrafı kullanılan Yunan'a tazminat

İsveçli bir firmanın çıkardığı Türk yoğurdu üzerinde fotoğrafı kullanılan Yunan vatandaşı, 160 bini aşkın Euro tazminata hak kazandı.

Image caption Yunan vatandaşı durumdan rahatsız olduğunu bildirdi

Süt ve süt ürünleri şirketi Lindahls varılan anlaşma sonucu Türk yoğurdu da dahil olmak üzere tüm ürünlerinde söz konusu fotoğrafı kullanabileceklerini belirtti.

Söz konusu Yunan vatandaşı, resmini Türk tipi yoğurdun üzerinde kullanan İsveçli süt firmasına beş milyon Euroluk dava açmıştı.

İsveç radyosunun verdiği habere göre Jonkoping merkezli, Lindahl süt firmasının Türk usülü yoğurt kutuları üzerinde griye çalan bıyığı ve kırmızı şapkasıyla bir adamın fotoğrafı yer alıyor.

Radyoda söz konusu kişinin olaydan Stockholm'de yaşayan Yunan arkadaşı Athanasios Varzanakos sayesinde haberdar olduğu bildirildi.

Varzanakos, radyoya yaptığı açıklamada "Gözlerime inanamadım. Tanıdığım birini bu şekilde görmek şok ediciydi. Bu durum arkadaşımın hoşuna gitmedi tabii ve nasıl mümkün olduğunu sordu" diye konuşmuştu.

Söz konusu Yunan vatandaşı, süt firmasına 40 sayfalık yasal şikayette bulunmuş ve Türkiye ile bağı bulunmayan, Yunanistan'da yaşayan bir kişi olduğunu, bu nedenle şirketin kendisini yoğurt kutularında yanlış yansıttığını bildirmişti.

'Arşivden aldık'

Şirket ise bir yanlış anlama olduğunu belirtirken, fotoğrafı bir resim arşivinden tamamen iyi niyetlerle aldıklarını açıkladı.

Şirketin yönetim kurulu başkanı Anders Lindahl, şaşırdıklarını söylerken, resmi ajanstan satın aldıkları için, her şeyin usulüne uygun yapıldığını düşündüklerini kaydetti.