'Margaret Hasan'ın katili Irak'ta cezaevinde kayboldu'

Irak'ta altı yıl önce öldürülen yardım kuruluşu çalışanı Margaret Hasan'ın kardeşi, onu öldürmekten suçlu bulunan kişinin cezaevinde kaybolduğunu iddia etti.

Image caption Margaret Hasan İrlanda, İngiltere ve Irak vatandaşıydı

Deirdre Manchanda, kendilerine, Ali Lütfi Cezzar'ın hapishanede bulunamadığının söylendiğini açıkladı.

Marchanda, "Cezzar'ın bulunduğu hapishanenin müdür yardımcısı, yerini tespit edemediğini söyledi" dedi.

Margaret Hasan'ın kardeşi, Bağdat'taki avukatlarının da bir süre önce, Ali Lütfi Cezzar'ın temyiz duruşmalarında olmayacağına yönelik kaygılarını ilettiklerini belirtti.

Geçen yıl ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Cezzar, yeniden yargılanma hakkı kazanmıştı.

Ali Lütfi Cezzar'ın davası yarın başlayacaktı.

İngiltere: Hasan'ın ailesine yardıma hazırız

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise Margaret Hasan'ın ailesine yardıma hazır olduklarını açıkladı.

Sözcü, "Hayatını Iraklılara yarıma adamış bir kişiye karşı işlenen bu korkunç suç karşısında adeletin yerini bulmasını istiyoruz" dedi.

İrlanda doğumlu Margaret Hasan ayrıca İngiltere ve Irak vatandaşıydı.

Bir Iraklıyla evlenen ve 30 yıl bu ülkede yaşayan Hasan, yardım kuruluşu CARE International'ın, Irak'taki faaliyetlerini yürütüyordu.

2004 yılı Ekim ayında kaçırılan Margaret Hasan haftalar sonra vurularak öldürülmüş, ancak ceseti hiçbir zaman bulunamamıştı.

Bağdat'ta yaşayan ve İngilizce de bilen bir Sünni olan Ali Lütfi Cezzar ise Bağdat'taki İngiltere Büyükelçiliği'yle temas kurup, Margaret Hasan'ın cesedinin getirilmesini sağlaması karşılığı para istemesi sonrası 2008 yılında Irak ve ABD güçlerince tutuklanmıştı.

Ali Lütfi Cezzar yargılandığı davada suçlu olmadığını söylemişti.

Yöneltilen suçları kabul ettiğine dair belgeyi dövülmesinin ve kendisine elektrik şoku verilmesinin ardından imzaladığını öne süren Cezzar'ın yeniden yargılanmak için yaptığı başvuru kabul edilmişti.