Mavi Marmara'daki İsrailli Arap milletvekiline ceza

Hanin Zuabi
Image caption Zuabi, kendisini savundu ancak milletvekillerinin tepkisini önleyemedi

İsrail parlamentosu, Gazze'ye yardım götürmek hedefiyle yola çıkan Mavi Marmara gemisinde bulunan katılan bir Arap milletvekilinin bazı siyasi haklarını iptal etti.

Knesset'te yapılan oylama ile, Arap milletvekili Hanin Zuabi'nin diplomatik pasaportunun geri alınması ve hukuki savunmaya ihtiyaç duyması halinde milletvekillerine sunulan mali kaynak teminatından yararlanmaması kararlaştırıldı.

Zuabi, Knesset'in kendisinden intikam almaya çalıştığını ve atılan adımın Yahudi ve Arapların bir arada yaşamasına yönelik bir tehdit olduğunu savundu.

Sol eğilimli Arap milliyetçisi Balad partisini temsil eden kadın milletvekilinin belli haklarınını kaldırılmasına yönelik önerge tartışmalı bir oturum ardından oya sunuldu ve 16 ret oyuna karşılık 34 oyla kabul edildi.

Zuabi'nin milletvekili dokunulmazlığı kapsamında hakkında suç duyurusu olsa da ülkeden dilediği zaman ayrılmasını sağlayan hakları da iptal edildi.

Zuabi oylama ardından, "Arap vatandaşlarının bir milyonunu en temel haklarından mahrum bırakan bir devletin seçmenlerini sadık şekilde temsil eden bir milletvekilinin haklarını da elinden almasına şaşmamalı" dedi.

Oturum sırasında Zuabi, 31 Mayıs'taki Mavi Marmara baskını ile sonuçlanan Gazze ablukasını yardım filosuyla kırma girişimine destek verdiği için sert suçlamalara hedef oldu.

İktidardaki Likud Partisi milletvekillerinden Yariv Levin, Zuabi'ye kendisine parlamentoda yer olmadığını söyledi.

Levin'in, "Knesset'te size yer yok, İsrail pasaportu taşımaya layık değilsiniz ve İsrail halkı, Knesset, Arap halkı ve aileniz için utanç kaynağısınız" dediği belirtiliyor.

Zuabi ise suçlamaları "Ben filoya Tel Aviv'i kuşatmak için katılmadım. Gazze'nin özgürlüğü için katıldım ve ölen dokuz kişi de bunun için öldü." diyerek yanıtladı.

Gerek Arap gerek Yahudi partileri, Zuabi'nin cezalandırılmasının demokrasiye zarar vereceği eleştirisinde bulunurken, bazı milletvekilleri Zuabi'nin davranışlarının İsrail'de hak ve özgürlükleri tehdit ettiğini öne sürdü.

İsrail komandolarının Gazze limanına yaklaşmaya çalışan gemiye müdahalesinde filodaki 9 kişi hayatını kaybetmişti.

İsrail'in uyguladığı ambargoya rağmen Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan bir Libya gemisi de bölge açıklarında bulunuyor. İsrail geminin Mısır'ın El Ariş limanına yanaşmasını istiyor.

İlgili haberler