ABD'de dört polis felaket mağduru sivillere ateş açmakla suçlandı

ABD Adalet Bakanı Eric Holder

Amerikan Adalet Bakanlığı, 2005 yılında New Orleans'ı vuran Katrina kasırgasının ertesindeki günlerde felaket mağduru silahsız sivillere ateş açılmasıyla ilgili olarak dört polise suçlama yöneltildiğini açıkladı.

Savcılar, polis memurlarının, bir başka polise ateş açıldığı haberleri üzerine harekete geçtiklerini söylüyor.

Amerikan Adalet Bakanı Eric Holder bunun, toplumun yaralarını sarmak ve New Orleans polisine güveni yeniden sağlamak için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Dört polis, kentteki bir köprüyü geçmeye çalışan bir grup silahsız sivile ateş açarak 17 yaşındaki bir genci öldürmek ve dört kişiyi yaralamakla suçlanıyor.

Polis memurları, aynı yerde birkaç dakika sonra da orta yaşlı iki kardeşe ateş ederek birini öldürmüştü.

Polisler, bu olayların üstünü örtmeye çalışmak suçlamasından da yargılanıyor.

Bazı eski polis memurları da olayların üstünü örtmeye çalıştıklarını kabul etmişlerdi.

Katrina kasırgasından sonra kamu düzeninin sağlanamaması üzerine New Orleans emniyet müdürü istifa etmek zorunda kalmıştı.

Dönemin Beyaz Saray yönetimi kasırgaya karşı yeterli önlem alınmadığı ve müdahalenin yetersiz kaldığı gerekçesiyle ağır eleştirilere hedef olmuştu.

Irak ve Afganistan'daki operasyonlarda gündeme gelen ve adını Xe olarak değiştiren özel güvenlik şirketi Blackwater da, Katrina Kasırgası sırasında felaket mağdurlarına karşı varlıklı kişilerin mal varlıklarını korumuştu.