PKK'ya karşı özel ordu formülü

Savunma Bakanı Vecdi Gönül, PKK ile sınır boylarında mücadele için özel bir ordu kurulması konusunda Genelkurmay'ın askeri hükümetin ise hukuki çalışma yürüttüğünü açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün DSP lideri Masum Türker ile görüşmesinde PKK ile mücadele amacıyla sınırlarda görev yapacak özel bir ordu kurulması planından bahsettiği haberleri üzerine konu tartışmaya açıldı.

Görüşmeye ilişkin haberlere göre Erdoğan, bu ordunun uzman askerlerden oluşacağını ve dağlarda 5-10 yıl görev yapacaklarını söyledi.

Bu ordunun gayri nizami harp teknikleri kullanmasının öngörüldüğü belirtildi.

Ayrıca Erdoğan'ın Türker'e, PKK saldırılarının yoğunlaştığı bölgelerde 150 yeni karakol kurulacağını söylediği aktarıldı.

Bu ayrıntıların basına yansımasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Savunma Bakanı Vecdi Gönül ayrıntıya girmedi, ancak bu konuda bir çalışma yürütüldüğünü doğruladı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın konunun askeri boyutunu araştırdığını aktaran Gönül, "Nasıl olacaklar? Nasıl yetişecekler? Hangi eğitim kuruluşlarında bunları nasıl eğitebiliriz gibi hususları Genelkurmay çalışıyor" dedi.

Hükümetin de konunun hukuki boyutunu araştırdığını söyleyen Savunma Bakanı, "Halen elimizde uzman erbaş, uzman onbaşı statüsünü düzenleyen bir kanun var. Bunun içinde mi çözebiliriz? Yoksa yeni bir kanun mu çıkarılması gerekir? Bunu bizim arkadaşlar çalışıyor" diye konuştu.

PKK'nın saldırılarına hız verdiği Haziran ayı başlarından bu yana, sınır bölgelerinde profesyonel askerlerin görevlendirilmesi konusu tartışılıyor.

Genelkurmay Başkanlığı 25 Haziran'da yaptığı açıklamada, Irak sınırında sadece profesyonel askerlerin görev yapması çalışmalarına hız verileceğini duyurmuştu.

Komando birliklerinin profesyonelleşmesinin şu anda yüzde 84 olduğunun belirtildiği açıklamada, bunun Ağustos'a kadar yüzde yüze ulaşacağı kaydedildi.

Genel Sekreter Tümgeneral Ferit Güler'in açıklamasına göre, Irak sınırını koruyacak profesyonel askerler, Kara Kuvvetleri'ne bağlı komando tugaylarıyla, Jandarma'ya bağlı bir komando tugayından oluşacak.

İlgili haberler