Yemen'de istihbarat karargahına saldırı

Yemen
Image caption Yemen'de El Kaide tehdidi nedeniyle elçilikler kapatılmıştı.

Yemen'in güneyinde istihbarat teşkilatına ve güvenlik kuvvetlerine ait iki karargaha silahlı saldırı düzenlendi.

Yetkililer, baskın ardından çıkan çatışmada aralarında saldırganlar da olan toplam beş kişinin öldüğünü,yaralananlar olduğunu bildiriyor.

Polis kaynakları Abyan vilayetindeki saldırının arasında El Kaide ile bağlantılı kişilerin olabileceğine inanıyor.

Eşgüdümlü olarak düzenlenen saldırı Aden'in kuzeydoğusundaki Zinjibar'da bulunan güvenlik ve istihbarat karargahını hedef alıyordu.

Sabah yerel saatle 8.00 civarında, mesai başlarken düzenlenen ve silah ve roketatarların kullanıldığı saldırı ardından, yaklaşık bir saat süren bir çatışma yaşandı.

Saldırganların bir bölümü ise, olay yerinden kaçmayı başardı.

Güvenlik kaygıları

Bundan bir ay önce de Aden'de istihbarat teşkilatı binasına El Kaide'nin üstlendiği bir saldırı düzenlenmiş; bu saldırıda da yedisi güvenlik mensubu 11 kişi ölmüştü.

Image caption Ülkede aşırı grupların etkinliğini artırması endişe yaratıyor

Yemen, geçen Aralık'ta bir ABD yolcu uçağını havaya uçurma girişiminin bu ülkedeki militanlarla bağlantısı olduğunun belirlenmesinden bu yana Batılı güvenlik teşkilatlarının daha yakından izlediği bir ülke haline geldi.

Yemen hükümeti ile batılı ve Suudi müttefikleri, San'a yönetimine ülkenin 1960'larda birleşen kuzey ve güney kesimlerini bir arada tutup iç çekişmeleri önleyerek, terörle daha etkin mücadele etmesinde destek vermeye hazır olduklarını kaydediyor.

Bölgede merkezi denetimin güçlü olmamasının burada El Kaide ve yandaşı gruplar için rahat bir faaliyet ortamı yaratmasından endişe ediliyor.

İlgili haberler