Meksika Körfezi'nde BP tekrar bir sorunla karşılaştı

BP'nin kuyuya geçirdiği yeni kapak
Image caption Yeni kapağın test edilmeye başlanmasının 48 saati bulabileceği bildiriliyor

Meksika Körfezi'nde petrol sızıntısını kontrol altına almaya çalışan BP'nin tekrar bir sorunla karşılaşması yeni bir gecikmeye yol açtı.

BP'nin mühendisleri pazartesi günü deniz yatağındaki kuyuya bir kapak yerleştirmişti.

Nisan ayında meydana gelen kazadan beri okyanusa sürekli petrol püskürten kuyuyu yeni kapakla tıkamayı planlayan BP, bu işlemin başarılı olup olmayacağını basınç testleriyle ölçmek zorunda.

Basınç testini geçmeyen bir kapağın yerleştirilmesi durumunda petrol kuyusunda yeni çatlakların oluşmasından ve şu ankiden de fazla miktarda petrolün suya karışmaya başlayabileceğinden korkuluyor.

BP, kritik önemdeki basınç testini gerçekleştirmesine az bir süre kala, öncelikle kapağın yan tarafında tespit edilen bir sızıntıyı halletmesi gerektiğini açıkladı.

Bu tamir işleminin basınç testini ne kadar erteleyeceği belirsizliğini koruyor.

85 gün

Amerikalı yetkililer, 85 gündür denize oluk oluk boşalan petrolün halen durdurulamaması karşısında öfke dolu.

Başkan Obama, ABD'nin güney eyaletlerinde deniz kıyısını tehlikeye atan sızıntıyı ülke tarihinin en büyük çevre felaketi olarak niteliyor.

Sızıntının ancak yarısını engelleyen önceki kapağın yerini alan yeni kapağın petrolün suya karışmasını tamamen engellemesi umuluyor.

BP'nin operasyonu iki yan unsuru da içeriyor.

Bunlardan biri, daha fazla petrolü sızmadan kontrol altına alacak bir tankerin faaliyetlerini sürdürmesi, diğeri de daimi bir çözüm sağlaması umulan ve petrol kaynağından gelen basıncı hafifletecek iki kuyunun daha açılması.

Soruna bütünüyle çözüm sağlanması için zorunlu görülen ek kuyuların açılması ancak Ağustos ortalarında mümkün olacak.

BP sızıntıyı önleyebilmek için şimdiye dek 3,5 milyar dolar harcadı. Şirket ayrıca bu faaliyetler için 20 milyar dolarlık ek bir fon oluşturdu.

İlgili haberler