Berlusconi'nin kemer sıkma paketine onay

İtalya'da hükümet, ekonomik sorunların çözümü için 25 Milyar Euro'luk bir kemer sıkma paketi önermesi sonrası Senato'dan güven oyu aldı.

Image caption Son dönemde Berlsuconi'nin popülaritesinde azalma var

Başbakan Silvio Berlusconi, Mayıs ayında açıkladığı ekonomik önlemler içeren yasa tasarısının parlamentonun üst kanadınca reddedilmesi halinde, hükümetinin istifa etmek zorunda kalacağını söylemişti.

Hükümet bugün 136 red oyuna karşılık 170 oyla Senato'dan güven oyu alınca Berlusconi rahatlamış oldu.

Kemer sıkma paketinin yasalaşması için meclİsin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi tarafından da onaylanması gerekiyor.

Temsilciler Meclisi'ndeki oylamanın Berlusconi için çok daha kolay geçmesi ve ekonomik önlemler içeren yasa tasarısının ay sonuna dek yasalaşması bekleniyor.

Hedef, bütçe açığını azaltmak

İtalya 2012 yılına kadar bütçe açığının Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'ya oranını yüzde 5,3'ten yüzde 2,7'ye düşürmeyi hedefliyor.

Hükümetin yeni paketle aldığı önlemlerin başında; emekliliklerin üç ila altı aya arasında geciktirilmesi, kamu sektöründe maaşların dondurulması ve bu sektörde yüksek maaşlı kesimin ücretlerinin azaltılması geliyor.

Berlusconi hükümeti ayrıca bölgesel ve yerel yönetimlerden 2011-12 mali yılında kesintilere yaklaşık 13 Milyar Euro katkıda bulunmalarını, aynı dönemde tüm bakanlıklardas harcamaların yüzde 10 azaltılmasını ve kamu tarafından finanse edilen düşünce kuruluşlarının lağvedilmesini istiyor.

Hükümetin önerilere ülke çapında protestolara neden olmuş, sendikalarla bazı yerel yönetimler, eğitim ve sağlık harcamalarının azalmasına neden olacağı gerekçesiyle kemer sıkma paketine karşı çıkmıştı.

İlgili haberler