ABD'de '11 Eylül camisine' muhalif kampanya

New York'ta saldırıların meydana geldiği nokta
Image caption New York'ta saldırıların meydana geldiği nokta

New York'ta 11 Eylül saldırılarının meydana geldiği yerin yakınlarında cami inşa etme planları muhafazakar kanattan tepki çekiyor.

National Republican Trust (Ulusal Cumhuriyetçi Vakfı) adlı muhafazakar örgüt, planın durdurulması için reklam kampanyası başlattı.

Örgütün Cumhuriyetçi Parti ile bir bağlantısı yok.

''Camiyi Öldürün'' başlığı altında hazırlanan video, Dünya Ticaret Merkezi'nin enkazı yakınlarında planlanan camiyi ''korkunçluk abidesi'' olarak niteliyor ve yeni saldırılara davetiye çıkarıldığı iddia ediliyor.

YouTube'a konan video şimdiden 100 bini aşkın ziyaretçi çekti.

Televizyon yasağı

Ancak ABD'nin önde gelen iki televizyon kanalı tartışmalı videoyu yayınlamayı reddetti.

CBS ve NBC televizyonlarının yayınlamama kararı ardından diğer belli başlı kanalların nasıl adım atacağı merak konusu.

NBC'nin reklam standartları yöneticisi Jennifer Riley'nin konuyla ilgili olarak, ''Bu kampanya videosu yayıncılık standartlarımıza uygun değil. Cami inşaatının arkasındaki dini grup ile terör örgütleri arasında bir fark güdülmüyor.'' dediği bildiriliyor.

Dünya Ticaret Merkezi'ne yönelik saldırıların görüntülerini içeren videoda, Arapça dua sesleri üzerine şöyle deniyor:

''11 Eylül'de bize savaş açtılar. 3 bin Amerikalının cinayetini kutlamak için, şimdi aynı yerde 13 katlı korkunç bir cami inşa etmek istiyorlar. Burası, bizim için kutsal bir yer. Biz burada gözyaşlarımızı dökerken, onlar sevinçlerini gösteriyor. Daha çok saldırıya davetiye çıkaran, zaferlerinin anıtı olacak bir cami kurmak istiyorlar.''

Sert muhalefet

Cami planı sözkonusu muhafazakar örgütün yanısıra New York'un kimi çevrelerince de sert biçimde eleştiriliyor.

Cumhuriyetçi Parti'den Kongre üyesi Peter King ve New York belediye başkanlığının Cumhuriyetçi adayı Rick Lazio, planlanan caminin finansmanı konusunda soruşturma açılmasını talep etti.

New York'un bağımsız Belediye Başkanı Michael Bloomberg ise, bu çağrıları ''Amerikalılığa sığmadığını'' söyleyerek reddetti.