Af Örgütü: Kuzey Kore'de sağlık krizi yaşanıyor

Kuzey Kore
Image caption Kuzey Kore'de son yıllarda bir gıda krizi de yaşanıyor

Uluslararası Af Örgütü Kuzey Kore devletinin halkın en temel sağlık ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını açıkladı.

İnsan hakları kuruluşu tarafından hazırlanan raporda birçok hastanede gerekli ilaçların çoğunun bulunmadığı, temel hijyen koşullarının sağlanamadığı ve ciddi ameliyatların dahi anestezi olmadan gerçekleştirildiği belirtilidi.

Af Örgütü raporunun yazarlarından Norm Kang Muico, birçok doktorun devletten maaş alamadıkları için hastalardan ücret talep ettiğini söyledi.

Af Örgütü çalışanı, Kuzey Kore'de sağlık hizmetlerinin komünizmin ilkeleri dolayısıyla ücretsiz olduğunu, ancak bunun uygulamada böyle olmadığını da belirtti.

Bu ödemelerin kimi zaman sigara, alkol veya benzeri mallarla yapıldığı kaydediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Pyongyang yönetimi sağlık hizmetleri için kişi başına yılda bir doların altında harcama yapıyor.

Son yıllarda bir gıda krizinin de yaşandığı ülkede yetersiz beslenmenin yaygın olduğu, sağlık sorunlarını artırdığı belirtiliyor.

Af Örgütü ülkenin bir verem salgını ile mücadele ettiğini belirtiyor.

Af Örgütü'nün raporu Kuzey Kore'nin ülke dışındaki vatandaşları ve sağlık çalışanlarıyla 2004-2009 yılları arasında yapılan mülakatlara dayanıyor.

Raporda görüşlerine yer verilen kişilerden Kuzey Kore'yi 2008 yılında terkeden biri, "Eğer paranız yoksa ölürsünüz" diyor.

56 yaşında bir kadın ise anestezi yapılmadan ameliyata alındığını söylüyor.

Bu hasta, hareket etmemesi için kendisini el ve ayaklarından bağladıklarını, bir saat 10 dakika süren ameliyat sırasında duyduğu acıdan öleceğini zannettiğini belirtiyor.

Kuzey Kore nükleer füze denemeleri dolayısıyla Birleşmiş Milletler ambargosuna tabi tutuluyor. Bu yaptırımlar geçen yıl alınan ek kararlarla sıkılaştırıldı.

Kuzey Kore, 1990'larda bir milyon kişinin ölümüyle sonuçlanan bir kıtlıkla karşı karşıya kalmıştı. O zamandan bu yana da gıda için uluslararası yardım alıyor.

2009 yılında para biriminin değerinde yapılan düzenleme de ülkede temel gıda maddesi olan pirincin fiyatının bir günde neredeyse ikiye katlanmasına yol açtı.

Örgütün Asya - Pasifik sorumlularından Catherine Baber, Kuzey Kore'nin acil ilaç ve gıda yardımına gereksinim duyduğunu vurguluyor.

Baber'a göre, "Kuzey Kore'ye yardımlar bağışçı ülkelerce siyasi koz olarak kullanılmamalı."