Kolombiya: Venezuela FARC isyancılarını saklıyor

Silahlı bir FARC üyesi
Image caption Bakan Silva, FARC'ın Venezuela'da olduğunu gösteren çok sayıda kanıt olduğunu söylüyor

Kolombiya hükümeti, silahlı Marksist isyancı örgüt FARC'ın liderlerinden bazılarının komşu ülke Venezuela'da olduğuna dair net kanıtlar bulunduğunu açıkladı.

Kolombiya Savunma bakanı Gabriel Silva, istihbarat örgütlerinin Venezuela'daki FARC kamplarının yerlerini de belirlediğini söyledi.

Bakan Silva, Venezuela'da silahlı isyancı gerillarların bulunmasının Kolombiya ulusal güvenliğine doğrudan bir tehdit olduğunu da sözlerine ekledi.

Silva ayrıca Kolombiya-Venezuela ilişkilerinin de Venezuela'nın Kolombiya Devrimci Silahlı Güçler (FARC) ve Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) gibi örgütlerin mensuplarının barınmasına izin verrdiği için bozulduğunu ifade etti.

Kolombiye hükümet sözcüsü Cesar Mauricio Velasquez de yaptığı açıklamada Venezuela'da olduğunu söylediği isyancıların isimlerini açıkladı.

Kolombiya'da önceki haftalarda yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ardından ülkenin mevcut lideri Alvaro Uribe, koltuğunu, desteklediği aday olan eski Savunma Bakanı Juan Manuel Santos'a bırakıyor.

Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez geçen Temmuz ayında Kolombiya'nın bazı askeri üslerini ABD'nin kullanımına açması ardından bu ülke ile diplomatik ilişkilerini dondurmuştu.

Kolombiya'nın bu açıklamalarla diplomatik ithiyatı bir kenara bırakıp Venezuela'yı Marksist isyancılara karşı harekete geçmeye zorlamayı planladığı tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanı Chavez'in ise, Kolombiya'nın bu hamlesine olumlu yanıt vermesi beklenmiyor.