Balyoz soruşturmasında 20 yıl hapis istemi

Mahkeme önündeki polisler
Image caption Soruşturma dosyası İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde

Türkiye'de, bazı emekli ve muvazzaf komutan ve subayların 2003 yılında darbe planları yapmakla suçlandıkları 'Balyoz Planı' iddialarına ilişkin iddianamede, 196 şüphelinin 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

Şüpheliler arasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ve Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu da bulunuyor.

968 sayfalık iddianamede, tüm şüphelilerin 15 ile 20 yıl arasında hapis cezası öngören ve ''Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs'' suçunu düzenleyen eski TCK'nın 147 ve 61. maddeleri gereğince cezalandırılmaları istendi.

Duruşmalar için henüz tarih belirlenmedi.

Şüpheli listesinde yer alanları büyük bölümü Şubat ayında gözaltına alınmış, ancak daha sonra serbest bırakılmıştı.

İddialara ilk olarak yer veren Taraf gazetesine göre, planlar arasında İstanbul'daki Beyazıt ve Fatih camiilerinin bombalanması, Ege'de bir Türk F-16 uçağının düşürülmesiyle Yunanistan'la savaş ortamı yaratılması vardı. Böylece hükümet ülkeyi yönetemediği gerekçesiyle devrilecekti.

"Balyoz Planı"nın, 2003 yılında 1. Ordu Komutanlığı'nda düzenlenen bir eğitim semineri sırasında hazırlandığı iddia ediliyor.

Genelkurmay Başkanlığı bu iddiaları sert bir dille yalanlamış ve söz konusu belgelerin harp oyunundan, yani farazi durumlara hazırlık senaryosundan ibaret olduğunu belirtmişti.

İlgili haberler