ABD'nin BP'den 'plan talebi'

Amerikan hükümeti dev petrol şirketi BP'den, Meksika Körfezi'nde sızıntı yapan ve kapatılan petrol kuyusunu nasıl tekrar açabileceği hakkında planlar sunmasını istedi.

Image caption BP, çevre felaketinin maliyetlerinin karşılanması için 20 milyar dolarlık bir fon oluşturdu

Bu gelişme mühendislerin, kuyu yakınında deniz tabanında yeni bir sızıntı belirlemelerini istiyor.

Bilim adamlarının korkusu, denize sızanın metan gazı olması zira bu denize petrol de sızabileceği anlamına gelebilir.

BP 3 gün önce petrol kuyusuna 73 tonluk bir kapak yerleştirmişti.

Yetkililer, kuyu dışındaki bölgelerden sızıntı olduğunun kesinleşmesi halinde, kapağı açma planının derhal uygulanmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Kapağın açılmasıyla birlikte petrol bir kez daha deniz yüzeyine pompalanacak.

Ancak BP böylesi bir operasyona başlamanın üç gün sürebileceğini ve bu süre içinde petrolün suya sızmasının süreceğini açıkladı.

BP yeni kapağın yerleştirildiği geçen haftadan bu yana başka bölgelerde sızıntı olup olmayacağının tespiti için basınç testlerini sürdürüyor.

Soruna bütünüyle çözüm sağlanması için zorunlu görülen ek kuyuların açılması ancak Ağustos ortalarında mümkün olabilecek.

'ABD'nin en büyük çevre felaketi'

Dünyanın en büyük çevre felaketlerinden birine yol açan petrol sızıntısı, 20 Nisan'da 11 işçinin ölümüne neden olan bir patlama sonrası, BP'nin işlettiği petrol platformunun çökmesiyle başlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, ülkenin güney eyaletlerinde deniz kıyısını tehlikeye atan sızıntıyı "ABD tarihinin en büyük çevre felaketi" olarak nitelendirmişti.

Çevre kirliliğinin BP'ye maliyeti 4 milyar dolara yaklaştı.

BP yetkilileri şu ana kadar denize sızan ham petrolün toplanması ve temizlenmesi ile tazminatların ödenmesi için 3 milyar 950 milyon dolar harcadıklarını açıkladı.

Şirket, çevre felaketinin maliyetlerinin karşılanması için 20 milyar dolarlık bir fon oluşturmayı kabul etmişti.

İlgili haberler