ABD Pakistan'a yardım projelerini açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Hillary Clinton, Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki temaslarının başında, bu ülkeye yardıma yönelik projelerini kamuoyuna açıkladı.

7,5 milyar dolarlık projeler kapsamında, Pakistan'da iki hidroelektrik santral inşa edilecek.

Amerika Birleşik Devletleri ayrıca Pakistan'da tarımın gelişmesine ve yeni hastaneler inşa edilmesine yardımcı olacak.

ABD Kongresi geçen yıl önümüzdeki beş yıl boyunca Pakistan'a yapılacak yardımın, 2,5 milyar dolardan 7,5 milyar dolara çıkarılmasını onaylamıştı.

Hillary Clinton'ın açıkladığı yardım projeleri, Washington'un Pakistan'daki ABD karşıtı havayı dengeleme çabası olarak görülüyor.

Clinton, Pakistan gezisi öncesi BBC'ye yaptığı açıklamada ise Amerika Birleşik Devletleri'nin en önemli önceliklerinden birinin, tarihten gelen sorunları aşıp, Pakistan'la Afganistan'ın birbirlerine daha fazla güvenmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Afganistan ve Pakistan dün önemli bir ticaret anlaşması imzalamışlardı.

Anlaşma, Afganistan çıkışlı kamyonlarının Hindistan'a yük taşımak için Pakistan karayolunu kullanmasına izin veriyor.

Clinton Kabil Konferansı'na da katılacak

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Hillary Clinton yarın da Afganistan'ın başkenti Kabil'de, bu ülkenin kalkınmasına ve istikrara kavuşmasına yönelik büyük bir uluslararası konferensa da katılacak.

Konferensta Türkiye'yi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil edecek.

Kabil Konferansı, Ocak ayında yapılan Londra Konferansı'nda alınan kararların Afgan hükümeti tarafından uygulanmasına yönelik programların uluslararası toplumca değerlendirilmesi amacıyla düzenleniyor.

Konferansa 60 kadar ülkenin katılması bu ülkelerden 40'dan fazlasının dışişleri bakanı düzeyinde temsil edilmesi bekleniyor.

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam konferansa katılacak temsilcilere bir çağrıda bulunup, Kabil Konferansı'nı Afganistan için bir dönüm noktası olarak görmelerini istedi.

Oxfam, konferansın "kaçırılmış bir diğer fırsat" olmaması çağrısında bulundu.

Yardım kuruluşunun yetkilileri, Afganistan'a son sekiz yılda 40 milyar dolardan fazla yardım sözü verildiğini ancak ülkede ihtiyaç sahiplerine yeterince yardı ulaşmadığını söylüyor.

Oxfam'a göre bu durumun nedenleri; yolsuzluk, kötü yönetim ve israf.

Yardım kuruluşu, Batılı hükümetlerin Afganistan'da neleri başarabileceklerine dair beklentilerini azaltmalarının da kaygı verici bir gelişme olduğu görüşünde.

İngiltere hükümeti ise Afganistan'a yardımı yüzde 40 artırıp 750 milyon dolara çıkarmaya yönelik planlarını kamuoyuna açıklamıştı.

İlgili haberler