Sırbistan ve Hırvatistan liderleri Belgrad'da bir araya geldi

Ivo Josipoviç (solda) ve Boris Tadiç
Image caption İki lider ülkelerinin ilişkisinde yeni bir dönemden söz ediyor

Sırbistan ve Hırvatistan Cumhurbaşkanları, 1992-1995 arasındaki savaşta bozulan ilişkileri canlandırmak üzere Belgrad'da bir araya geldi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Hırvat muhatabı Ivo Josipoviç'in ülkesine yaptığı ilk ziyareti 'tarihi' olarak niteledi.

Tadiç, dün yapılan ilk görüşmeler ardından Sırbistan'ın komşusu ile en iyi düzeyde ilişkiler kurmak istediğini söyledi.

İki gün boyunca Belgrad'da temaslarda bulunacak olan Josipoviç de, her iki ülkenin barış ve istikrar hedefini paylaştığını ve geçmişin üstesinden gelmenin yollarını aradıklarını kaydetti.

İki ülke arasındaki ilişkiler Yugoslavya'nın parçalandığı dönemde yaşanan şiddetli çarpışmalar nedeniyle uzun yıllar soğuk ve mesafeli kaldı.

Soykırım suçlamalarından işbirliğine

Şimdi ise her iki lider de ilişkilerini işbirliği ve diyalog temelinde tanımladıklarını söylüyor.

Tadiç ve Josipoviç, mültecilerin dönüşü gibi ortak sorunlara çözüm arayacaklarını belirtiyor.

Taraflar ayrıca Adalet Divanı'nda birbirleri aleyhindeki başvurularına da sulh çözümü bulmak istediklerini kaydediyor.

Her iki ülkenin önceki hükümetleri, birbirleri aleyhinde soykırım suçlamasıyla Adalet Divanı'na başvurmuştu.

Boris Tadiç, Hırvat liderle görüşmesi sonrasında ayrıca, bölge ülkelerinden Kosova konusunda tarafsızlıklarını korumalarını istedi.

Sırbistan'ın Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilanı aleyhinde Adalet Divanı'na yaptığı başvurunun gelecek hafta sonuçlanması bekleniyor.

Tadiç, karar ne olursa olsun, Balkan ülkelerinin 'taraf tutmamasını' istedi. Sırbistan'ın güneyindeki Kosova, etnik Arnavutlarla yaşanan çatışmalar ve BM denetimi dönemleri ardından yaklaşık 2,5 yıl önce tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmişti.

O zamandan bu yana ABD, AB ülkeleri ve Türkiye'nin de aralarında olduğu 69 ülke Kosova'yı tanıdı.

Ortak vizyon

Son yıllarda yakınlaşma girişimlerinde bulunan Sırbistan ve Hırvatistan, Avrupa Birliği'ne katılım yolunda ortak hedefleri paylaşıyor.

Brüksel'in gözünde, bölgesel işbirliği bu ülkelerin üyeliği için vazgeçilmez bir şart durumunda.

Hırvat - Sırp halkları arasındaki buzların eritilmesi ve siyasi ilişkinin geliştirilmesi, Batı Balkanlar'da istikrar için olmazsa olmazlar arasında görülüyor.

Her iki ülke, eski Yugoslav Cumhuriyetleri'nden geriye kalan en büyük ve güçlü parçalar.

Bu ülkelerin birbirleri ve komşuları Bosna ile iyi ilişkiler kurması da üç halkın yaşadığı ancak halklar arasında ayrılıkların derin olduğu bu ülkenin istikrarına katkıda bulunabilir.

Bölgesel işbirliğini geliştirme adımları kapsamında, bölgede son aylarda artan bir hareketlilik var.

Geçtiğimiz aylarda Josipoviç Bosna parlamentosunu ziyaret ederek savaş dönemi için özür dilemişti.

Daha sonra Bosna üçlü Cumhurbaşkanlığı divanının Boşnak üyesi Haris Silayciç Belgrad'ı ziyaret etti.

Türkiye'nin girişimiyle hazırlanan İstanbul mutabakatı ile Sırbistan ve Bosna arasında desteklenen yakınlaşma süreci kapsamında, iki hafta önce de Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ve Bosna yetkilileri 15 yıl önce sekiz bin Müslümanın Sırp askerlerince öldürüldüğü Srebrenitsa katliamı'nın yıldönümünde, anma etkinliklerine birlikte katıldılar.

Birleşmiş Milletler tarafından koruma altında olması gereken Srebrenitsa kasabasındaki katliam, Balkan savaşlarındaki kanlı olayların bir sembolü haline gelmişti.

İlgili haberler