Sudan güvenlik güçleri 'gaddarlıkla' suçlandı

İnsan hakları kuruluşu Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü) Sudan güvenlik güçlerini, hükümete muhalif herkese karşı gaddarca şiddet uygulamakla suçladı.

Image caption Sudan ordusu hafta sonu Darfur'da 300'den fazla savaşçının öldürüldüğünü duyurmuştu

Uluslararası Af Örgütü ülkede muhaliflerin korkutulup, yıldırılmaya çalışıldığını belirtti.

Örgütün bu tespitleri, Sudan'la ilgili olarak hazırladığı son raporda yer alıyor.

İnsan hakları kuruluşu, raporun hazırlanması sırasında görüşüne başvurulan ülkeden kaçmış eski mahkumların keyfi gözaltılardan, dayaklardan ve işkenceden söz ettiklerini bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü, Sudan hükümetinin ise uluslararası toplumun güvenlik alanında reform çağrılarına direndiğine, tam aksine çıkardığı yeni bir yasayla güvenlik güçlerine insanların taciz edilip yıldırılması yolunda tam yetki verdiğine dikkat çekti.

Sudan lideri soykırımla suçlanmıştı

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir geçen hafta Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından, güvenlik güçlerinin Darfur bölgesinde işledikleri suçlar yüzünden soykırım yapmakla suçlanmıştı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi ilk kez görevdeki bir lider hakkında tutuklama emri çıkardı.

Mahkemenin kararının, el-Beşir'in zaten büyük oranda tecrit edilmiş rejimi üzerindeki uluslararası baskıyı artıracağı belirtiliyor.

Ömer el-Beşir ise suçlamaları reddedip, "taraflı" olduğunu vurguladığı mahkemenin yargı yetkisini tanımadığını söylüyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi geçen yıl Mart ayında da Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir hakkında, savaş suçları ve insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle tutuklama emri çıkarmıştı.

Sudan'ın güneyinde Ocak ayında bir referandum yapılacak ve bölge halkı ülkeden ayrılıp bağımsız bir devlette yaşamak isteyip istemediklerine karar verecek.

Bölgede bu referandum öncesi ve sonrası şiddet olaylarının artmasından korkuluyor.

İlgili haberler