Amerika BP'den kapağı açma planını açıklamasını istedi

BP'nin Meksika Körfezi'ndeki sızıntıyı durdurma çabaları
Image caption BP, son açıklamalarında çalışmaların cesaret verici olduğunu söylemişti

Amerikan hükümeti, petrol devi BP'nin Meksika Körfezi'nde sızıntı yapan petrol kuyusunun üzerini kapatması ardından oluşan basınçla kuyu yakınlarındaki bir bölgeden bir başka sızıntı olduğu haberleri üzerine, şirketin kapatılan kuyuyu nasıl tekrar açabileceğine dair planlar sunmasını istedi.

ABD'nin Körfez'deki sızıntı konusundaki yetkilisi Thad Allen, kuyu dışındaki bölgelerden sızıntı olduğunun kesinleşmesi halinde, kapağı açma planının derhal uygulanmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Kapağın açılmasıyla birlikte petrol bir kez daha deniz yüzeyine pompalanacak.

Ancak BP böylesi bir operasyona başlamanın üç gün sürebileceğini ve bu süre içinde suya petrol karışmaya devam edeceğini açıkladı.

Dünyanın en büyük çevre felaketlerinden birine yol açan petrol sızıntısı, 20 Nisan'da 11 işçinin ölümüne neden olan bir patlama sonucu BP'nin işlettiği petrol platformunun çökmesinin ardından başlamıştı.

BP yeni kapağın yerleştirildiği geçen haftadan bu yana başka bölgelerde sızıntı olup olmayacağını tespit için basınç testlerini sürdürüyor.

Image caption BP petrol sızıntısını önlemek için üç aydır türlü çözümler denedi

Soruna bütünüyle çözüm sağlanması için zorunlu görülen ek kuyuların açılması ancak Ağustos ortalarında mümkün olabilecek.

BP sızıntıyı önleyebilmek için şimdiye dek 3,5 milyar dolar harcadı. Şirket ayrıca bu faaliyetler için 20 milyar dolarlık ek bir fon oluşturdu.

Başkan Obama, ABD'nin güney eyaletlerinde deniz kıyısını tehlikeye atan sızıntıyı ülke tarihinin en büyük çevre felaketi olarak niteliyor.

İlgili haberler