ABD istihbaratı 'binlerce kuruluşa emanet'

CIA'in girişi
Image caption İstihbarattan sorumlu çok sayıda farklı örgüt var

Washington Post gazetesi Amerika Birleşik Devletleri'nde 11 Eylül sonrasında oluşturulan istihbarat ve izleme sistemlerinin vardığı geniş boyutlar dolayısıyla etkinliği ölçülemeyecek bir hal aldığını öne sürdü.

Gazete tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, halihazırda istihbarat alanında 1300 kamu kuruluşu faaliyet gösteriyor; ayrıca özel sektörde de iki bine yakın kuruluş bulunuyor.

Gazeteye göre bu ortam hem hantal bir yapı oluşturuyor hem de zaman ve işgücünün atıl kaldığı ya da israf edildiği durumları artırıyor.

Amerikalı yetkililer ise şimdiye dek yapılan reformların önemli gelişmeler kaydedilmesini sağladığını savunuyor.

Ancak BBC muhabiri Nick Childs geçen Aralık ayında Detroit'te bir yolcu uçağını havaya uçurmaya yönelik başarısız girişim gibi vakaların; sistemde hâlâ zaaflar bulunduğunu gösterdiğini kaydediyor.

'Resmin bütününü görmek imkansız'

Washington Post'un iki yıllık soruşturmasına göre, şu anda hiç kimse tam olarak sistemin toplam maliyetini, kaç kişinin çalıştığını, içinde kaç ayrı program yürütüldüğünü bilmiyor.

Image caption Gazetenin araştırması iki yıl süren bir çalışmanın eseri

11 Eylül saldırıları sonrası en sık dile getirilen eleştirilerin başında, kimsenin eldeki çeşitli bilgi parçalarını bir araya getirip büyük tabloyu görememiş olması geliyordu.

2001 yılından bu yana sistemin reformu için büyük çaba gösterilmiş ve önemli ölçüde kaynak aktarılmıştı.

Gazete ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in de sistemin denetimi konusunda zorluklar olduğunu kabul ettiğini belirtiyor.

Ancak kendisi de istihbarat alanında deneyimli olan Gates, sistemin yönetilemeyecek kadar büyük olduğu eleştirilerine katılmıyor.

Yine de 11 Eylül sonrası farklı kurumlar arasında eşgüdüm sağlamaktan sorumlu olan ulusal istihbarat direktörlüğü görevinin son sahibi, Mayıs ayında istifa etmiş, kararından idari çekişmeler sorumlu tutulmuştu.

Yerine atanmak için aday gösterilen James Clapper ise bu hafta onay almak için Senato önüne çıkacak. Oturumlarda bu konuların da ele alınması bekleniyor.

Clapper göreve getirilirse 11 Eylül Komisyonu'nun tavsiyesiyle kurulan Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'nün başına geçecek dördüncü isim olacak.

İlgili haberler