Afganistan'a yardımın yarısı Kabil'den dağıtılacak

Afganistan'ın kalkınması için aktarılacak dış yardımın en az yüzde 50'sinin, Kabil'deki merkezi hükümet üzerinden dağıtılması üzerinde anlaşmaya varıldı.

Image caption Karzai, Kabil'deki konferansta istediğini elde etti

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai bir süredir, halen yüzde 20 olan bu oranın artırılması için kulis yapıyordu.

Karzai sonunda bugün Kabil'de yapılan uluslararası konferansta istediğini elde etti.

Hamid Karzai konferansta yaptığı konuşmada, 2014 yılı sonuna dek ülkelerinde güvenlik alanında sorumluluğu tamamen üstlenmek istediklerini söyledi.

Karzai, oluşturulacak bir komisyonun muhtemelen 2011'den itibaren, 34 vilayetin hangilerinin bu sürece hazır olduğunu değerlendireceklerini belirtti.

Afganistan'da halen 150 bin yabancı asker bulunuyor ve bunların bazılarının çekilmesini sağlamak için 2011 yılı Ekim ayına kadar Afgan ordusunun 170 bin askere, Afgan polisinin de 134 bin memura sahip olması hedefleniyor.

Ülkede direnişi sürdüren Taliban ise Afganistan'daki tüm yabancı askerler ayrılana dek savaşı sürdürmekte kararlı.

Clinton'dan Afganistan'a 'uzun süre destek' sözü

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise ülkesinin daha uzun süre Afganistan'ı destekleme niyetinde olduğunu söyledi.

Hillary Clinton, Afganistan'a yönelik askeri taahhütlerini yerine getireceklerini, buna, Afgan ekonomisinin kalkınması için daha önce görülmemiş düzeyde bir sivil desteğin eşlik edeceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon da, konferansa katılan delegelerin, Afganistan'ın geleceğine yönelik olarak bugüne kadar görülmedik derecede belirgin bir vizyon üzerinde anlaştıklarını vurguladı.

Afganistan'ın geleceğiyle ilgili olarak ilk kez bu ülkenin topraklarında uluslararası bir konferans düzenlendi.

70'dan fazla ülkeyle uluslararası örgütün temsilcilerinin katıldığı konferansta yolsuzluk, güvenlik, kalkınma ve iyi yönetim gibi Afganistan'ın en önemli sorunları olarak görülen konular ele alındı.

Konferansta Türkiye'yi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil etti.

İlgili haberler