Hırvatistan, Sırbistan'a karşı 'soykırım davası'ndan vazgeçebilir

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Josipoviç (solda) ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç
Image caption İki ülke de birbirlerini soykırımla suçlayarak mahkemeye başvurmuştu

Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Josipoviç, 1990'larda Yugoslavya'nın parçalanması sürecindeki savaşlarla ilgili olarak Sırbistan aleyhinde açtıkları soykırım davasını geri çekebileceklerini söyledi.

Hırvatistan'ın bağımsızlığını kazandığı dönemde Sırp ve Hırvatlar arasında yıllar süren çarpışmalar yaşanmış, bölge yerle bir edilmiş ve bunu iki tarafın karşılıklı hukuk savaşı izlemişti.

Hem Hırvatistan hem de Sırbistan'ın Adalet Divanı'nda birbirleri aleyhine açtığı soykırım davaları bulunuyor.

BBC'ye bir mülakat veren Josipoviç, davanın geri çekilmesi için taraflar arasındaki uzlaşma sürecinin devam etmesi ve ikili ilişkilerde henüz çözülmemiş olan anlaşmazlıkların giderilmesi gerektiğini kaydetti.

Josipoviç bunları uzlaşma, savaş suçlularının cezalandırılması, kültürem mirasın korunması, kayıplar sorununun çözülmesi olarak sıraladı. Bunlar çözülürse, davaya gerek kalmayacağını belirtti.

Yeni dönem sinyalleri

Seçilmesinden bu yana ilk kez Belgrad'ı ziyaret eden Josipoviç, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ile görüşmüş, her iki lider de ilişkilerinde yeni bir döneme girdiklerinden söz etmişti.

Hırvatistan, Sırbistan aleyhinde soykırım suçlamasıyla Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na 1999'da başvurdu.

10 yıl sonra Belgrad yönetimi, Sırplara yönelik saldırıların soykırım teşkil ettiği iddiası ile karşı dava açtı.

Josipoviç, bununla birlikte davadan vazgeçme kararını hükümetin alması gerektiğini vurguladı.

Hukuk profesörü olan Josipoviç, ülkede muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti'den. İktidarda ise savaş sırasında Franjo Tudjman'ın da lideri olduğu HDZ var.

Kosova meselesi

Hırvatistan ve Sırbistan arasındaki en tartışmalı konulardan birisi de Kosova.

Belgrad yönetimi, kendi toprağı olarak gördüğü Kosova'yı Hırvatistan'ın bağımsız bir ülke olarak tanımış olmasından rahatsız.

Josipoviç BBC'nin bu konudaki sorusunu da "Kosova Sırbistan ilişkilerine müdahale etmemeliyiz. Biz kendi tavrımızı zaten ortaya koyduk. Şimdi bir yardımda bulunamayacağımız için karışmamakla yetinelim" dedi.

Sırbistan lideri Boris Tadiç de, hafta başında Hırvat liderle görüşmesi sonrasında, bölge ülkelerinden Kosova konusunda tarafsızlıklarını korumalarını istemişti.

Sırbistan'ın Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilanı aleyhinde Adalet Divanı'na yaptığı başvurunun gelecek hafta sonuçlanması bekleniyor.

Tadiç, karar ne olursa olsun, Balkan ülkelerinin 'taraf tutmamasını' istedi. Sırbistan'ın güneyindeki Kosova, etnik Arnavutlarla yaşanan çatışmalar ve BM denetimi dönemleri ardından yaklaşık 2,5 yıl önce tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmişti.

O zamandan bu yana ABD, AB ülkeleri ve Türkiye'nin de aralarında olduğu 69 ülke Kosova'yı tanıdı.

İlgili haberler