'AIDS ile savaşta bağımlılar cezalandırılmasın'

Avusturya'nın başkenti Viyana’da düzenlenen Uluslararası AIDS Konferansı'nda sunulan bir araştırmada şırıngayla uyuşturucu alan bağımlıların cezalandırılmaması gerektiği belirtildi.

Image caption BM, HIV'in Doğu Avrupa'da yayıldığını söylüyor

İngiliz tıp dergisi Lancet'ta da yayınlanan araştırmada, HIV virüsünün yayılmasının önlenmesi için kullanıcıların cezalandırılmak yerine, tedavi edilmesi gerektiği kaydedildi.

Araştırmada, dünya çapında damardan uyuşturucu enjekte eden 16 milyon kişi bulunduğu ve bunların 3 milyonunun HIV virüsü taşıdığı kaydedildi.

Araştırmacılar çoğu ülkenin, sorunla mücadele için sağlık kuruluşlarını değil, adli makamları kullandığını belirtti.

Çalışmada, uyuşturucu kullanıcılarını soruşturmaya tabi tutmanın, sağlık hizmetlerine ulaşmalarını zorlaştırdığı ve HIV'nin yayılmasında rol oynadığı kaydedildi.

'Uyuşturucuyla savaş işe yaramadı'

Araştırmacılar kullanıcıları cezalandırmanın, bağımlıların şırıngaları paylaşmalarına veya uyuşturucu parası için fuhuş yapmalarına yol açtığını vurguladı.

Çalışmanın yayınlandığı Lancet Dergisi'nin Editörü Richard Horton, 'uyuşturucuyla savaş'ın işe yaramadığını kaydetti.

Horton, 'Uyuşturucu bağımlıları hapse atılmamalı. Bakıma ve tedaviye ihtiyaçları var. Özellikle Rusya ve Çin gibi büyük ülkelerin insan hakları ihlallerinde bulunan en baskıcı siyasi rejimleri uygulamalarına karşın G-8 gibi seçkin siyasi oluşumlara katılmaya çalışmaları bir skandal' diye konuştu.

Araştırmada ayrıca şırınga değişim ve uyuşturucu bağımlılığını tedavi programlarının, HIV'nin bağımlılar arasında yayılmasını üçte iki oranında engelleyebileceği vurgulandı.

Birleşmiş Milletler'in geçen hafta yayınladığı verilerde, AIDS'in damardan uyuşturucu kullanımıyla ilgili yeterli önlemlerin alınmaması nedeniyle özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde arttığı kaydedilmişti.