'Afganistan'daki İngiliz askerleri 2011'de çekilmeye başlayabilir'

İngiltere Başbakanı David Cameron, Afganistan'daki İngiliz askerlerinin geri çekilmelerinin önümüzdeki yıl başlayabileceğini söyledi.

Image caption Cameron ilk kez İngiliz askerlerinin ne zaman çekilmeye başlayabileceklerine dair bir tarih verdi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama daha önce Afganistan'daki Amerikan askerlerinin çekilme işleminin 2011 yılı Temmuz ayında başlayabileceğini belirtmişti.

İngiltere Başbakanı BBC'ye yaptığı açıklamada, "ülkenin koşullarına bağlı olarak" aynı şeyin İngiliz askerleri için de beklenebileceğini vurguladı.

David Cameron, "Bölgelerde ve vilayetlerde kontrolün Afgan güçlerine geçmesien yönelik süreç ne kadar hızlı olursa, bazı İngiliz güçlerinin ülkelerine dönebilmelerinin de o kadar hızlı olacağı açık. Ancak bu konuda beklentileri yükseltmek istemiyorum çünkü geçi süreci güvenlik alanında sağlanan ilerlemeye bağlı olarak ilerlemeli" dedi.

Cameron daha önce de Afganistan'daki muharip İngiliz birliklerinin 2015'te geri çekilmiş olacaklarını söylemişti.

İngiltere Başbakanı BBC'ye yaptığı son açıklamada daha da ileri giderek İngiliz birliklerinin ne zaman ülkelerine dönmeye başlayabileceklerini de söylemiş oldu.

2014 sonunda kontrol Afgan güçlerinde olacak

Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün düzenlenen uluslararası konferansta, Afgan güçlerinin güvenlik alanında kontrolü ele almalarına yönelik bir plana destek verilmişti.

Bu plan uyarınca, Afgan güçleri 2014 yılı sonuna dek ülkelerinde güvenlik alanında sorumluluğu tamamen üstlenecek.

Afganistan Cumhurbaşjkanı Hamid Karzai, oluşturulacak bir komisyonun muhtemelen 2011'den itibaren, 34 vilayetin hangilerinin bu sürece hazır olduğunu değerlendireceklerini açıklamıştı.

Afganistan'da halen 150 bin yabancı asker bulunuyor ve bunların bazılarının çekilmesini sağlamak için 2011 yılı Ekim ayına kadar Afgan ordusunun 170 bin askere, Afgan polisinin de 134 bin memura sahip olması hedefleniyor.

Ülkede direnişi sürdüren Taliban ise Afganistan'daki tüm yabancı askerler ayrılana dek savaşı sürdürmekte kararlı.

İlgili haberler