Cameron: Libyalı ajanın serbest bırakılması BP'nin suçu değil

David Cameron ve Barack Obama
Image caption Cameron, ABD'li senatörlerin baskısı altında kaldı

İngiltere Başbakanı David Cameron "tümüyle yanlış" olduğunu söylediği eski Libyalı ajan Abdül Baset el Megrahi'nin serbest bırakılmasında suçun BP'de olmadığını savundu.

David Cameron bir Amerikan uçağını Lockerbie kasabası üzerinde düşürmekten hüküm giyen Libyalının İskoç bakanlar tarafından serbest bırakıldığını savundu.

Cameron'ın Amerika Birleşik Devletleri'nde bir araya geldiği dört senatör, petrol şirketi BP'nin el-Megrahi'nin serbest bırakılmasındaki rolüyle ilgili soruşturma talep etti.

Barack Obama ile görüşmesi sırasında Libyalı el Megrahi'nin serbest bırakılmasının yanlış bir karar olduğunu söyleyen Cameron, soruşturmaya gerek olmadığını söylemiş ancak konuyla ilgili belgelerin tekrar inceleneceğini belirtmişti.

Amerikalı senatörler, İngiliz petrol devi BP'nin, Libya'daki çıkarları nedeniyle, el-Megrahi'nin geçen yıl serbest bırakılması için lobi veya baskı yapmış olabileceğini söylüyor.

Bu senatörlerden Kirsten Gillibrand, Lockerbie Davası'nda adaletin tecelli etmediğiyle ilgili pek çok delil olduğunu savunuyor.

New York Senatörü Gillibrand, el-Megrahi'nin serbest kalmasının, benzer faaliyetlerde bulunan ülkelere karşı kötü bir örnek olduğunu da belirtiyor.

Eski Libya ajanı sağlık sorunları nedeniyle geçen yıl serbest bırakılarak ülkesine gönderilmişti.

BP 7 milyar dolarlık satış yapıyor

Bu arada BP, Meksika Körfezi'nde işlettiği petrol platformunun bir patlama sonucu çökmesi ardından ortaya çıkan çevre felaketiyle başetmek için yedi milyar dolarlık mal varlığını satışa çıkardığını açıkladı.

İngiliz petrol şirketi, Amerikan hükümetinin baskısı sonucu, petrol sızıntısı ile ilgili 20 milyar dolarlık özel bir fon kurmayı kabul etmişti.

İlgili haberler