İsrail fosfor bombası kullanımını sınırlandıracak

İsrail, fosfor bombalarının kullanımını sınırlandırarak gelecekte herhangi bir savaşta kentlerde sivil ölümleri azaltma yolunda adımlar attığını bildirdi.

Image caption İsrail'in operasyonu büyük tepki çekmişti

Bu açıklama, İsrail'in Birleşmiş Milletler'in hazırlattığı Goldstone Reporu'na yanıtında yer aldı.

Rapor, İsrail'in 2008 yılı sonu ve 2009 yılı başında Gazze'de düzenlediği askeri operasyon sırasında işlendiği öne sürülen savaş suçlarını inceliyordu.

İsrail ise raporla ilgili olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-Moon'a gönderdiği yanıtta, sivillerin ve onların mülklerinin korunması için yeni askeri yönetmelikler hazırladığını bildirdi.

Operasyon sırasında sivil kayıpların en aza indirilmesi için ordunun elinden geleni yaptığı vurgulansa da, bazı "hataların" yapıldığı kabul ediliyor.

İsrail Birleşmiş Milletler'e gönderdiği yanıtta, operasyonla ilgili olarak ordu bünyesinde 47 soruşturma başlatıldığını, bazı askerlerin de cezalandırıldıklarını ya da yargılandıklarını vurguluyor.

'İsrail Gazze'de fosfor bombası kullandı'

Fosfor bombasının sivillerin yaşadıkları bölgeler yakınında kullanılması uluslararası hukukça yasak.

Ancak insan hakları kuruluşları, İsrail'in büyük tepki çeken operasyonu sırasında sık sık fosfor bombası kullandığını belirtiyor.

İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonu sırasında yaklaşık 1400 Filistinli ve 13 İsrailli ölmüştü.

Güney Afrikalı eski bir yargıç olan Richard Goldstone tarafından hazırlanan raporda, hem İsrail hem de Hamas eleştirilmiş özellikle İsrail'e ağır suçlamalar yöneltilmişti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi için hazırlanan raporda, İsrail savaş suçu işlemek, orantısız güç kullanmak ve sivillere kasten zarar vermekle, Hamas ise İsrailli sivillere roket saldırıları düzenlemekle suçlanmıştı.

İsrail raporu reddetmiş; Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ise İsrail ve Hamas'ı Gazze'de işlendiği öne sürülen savaş suçları için soruşturma açmaya çağıran bir karar tasarısını kabul etmişti.

Ancak tasarının bağlayıcılığı bulunmuyor.

İlgili haberler