'Ugandalı isyancılar yüzlerce kişiyi kaçırdı'

İnsan Hakları İzleme Örgütü bir kez daha, uzun zamandır faaliyet gösteren isyancı grup Tanrı'nın Direniş Ordusu'nu Orta Afrika'da çoğu çocuk, yüzlerce kişiyi kaçırmakla suçladı.

Image caption Joseph Kony, Tanrı'nın Direniş Ordusu'nun lideri

Human Rights Watch, son on sekiz ay içinde Orta Afrika Cumhuriyeti ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin kuzeyindeki ıssız bölgelerde 700 kadar insanın evlerinden toplandıklarını ifade etti.

Örgüt, kaçmayı başaran bazı kurbanların verdiği bilgiye göre, çocuklara başka çocukları öldürmeleri emri veriliyor, kız çocuklar sıklıkla tecavüze uğruyor ya da hizmetçi olarak çalıştırılıyor.

İsyancıların zorla kendileri için savaşacak asker toplama kampanyası nedeniyle bölgeden kaçanların sayısı 50 bini aşıyor.

Joseph Kony'nin lideri olduğu Tanrı'nın Direniş Ordusu'nun (LRA) ilk çıktığı yer Uganda'nın kuzeyi olarak biliniyor.

Ancak örgüt zamanla faaliyetlerini Uganda sınırlarının ötesine, komşu ülkelere de yaydı.

Örgütün savaşçıları şimdi Demokratik Kongo Cumhuriyetinin kuzeyi, Sudan'ın güneyi ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nin doğusunda da faaliyet gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri sivilleri isyancı grubun saldırılarından korumaya yönelik kapsamlı bir strateji vaat eden bir yasayı Mayıs ayında onayladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, ABD ve bölge hükümetlerini Tanrı'nın Direniş Ordusu liderlerini adalete teslim etmek ve yol açtıkları şiddet kampanyasına son vermek için derhal harekete geçmeye çağırdı.