İki yaşındaki tiryaki sigarayı nihayet bıraktı

Ardi Rizal

Yaşıtlarının emzikle dolaştığı bir yaşta sigarasını yakmak için ateş isteyen Endonezyalı Ardi Rizal, çok genç yaşta edindiği bu kötü alışkanlıktan nihayet kurtuldu.

Ardi Rizal'ın altında beziyle dolaşırken baca gibi sigara içtiğini gösteren televizyon görüntüleri yakın zaman önce bütün dünyayı ayağa kaldırmıştı.

Günde iki paket sigaraya bana mısın demeyen iki yaşındaki çocuk, şimdi bir kez daha dikkatleri üzerine topladı.

Bu sefer 30 günlük bir rehabilitasyon programından geçerek sigarayı tamamen bıraktığı için takdir topluyor.

Ardi'nin bu kadar erken yaşta ağır bir tirkayi olduğu ortaya çıkınca, anne babası sigara verilmeyince ağlama krizlerine giren oğullarına hayır diyemediklerini söylemişlerdi.

Ardi'nin 26 yaşındaki annesi Diana, oğlunun sigaraya alışmasından duyduğu üzüntüyü ağlayarak anlatırken, daha rahat bir tavır takındığı gözlenen 30 yaşındaki baba Muhammed, ''Oğlum gayet sağlıklı, bence bir problem yok'' diyerek tepki vermişti.

Fakat ciddi bir problem olduğuna karar veren Endonezyalı sağlık yetkilileri, Ardi'yi özel bir sigara bırakma programına soktu.

Yapılan tahlillerde 25 kiloluk Ardi'nin daha şimdiden kalbinden rahatsız olduğu ortaya çıktı.

Doktorları bu sorunun doğrudan sigaradan kaynaklanabileceği gibi, Ardi'nin aşırı kilolarıyla da alakalı olabileceğini söylüyor.

Yaşadığı köyden başkent Cakarta'ya götürülen Ardi sigarayı bırakması için terapiye sokulurken, anne babası da ebeveyn olarak üzerlerine düşen sorumluluklar hakkında bilgilendirilerek yardım gördü.