'Tepkilere rağmen Kuran yakma planımızı gerçekleştireceğiz'

Kuran-ı Kerim

Amerika Birleşik Devletleri'nde 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde toplu Kuran yakacaklarını açıklayan küçük bir kilise, tepkilere rağmen planlarını gerçekleştireceklerini duyurdu.

50 kişilik bir cemaati olan kiliseden Terry Jones adlı papazın açıklaması, ABD içinde ve uluslararası düzeyde ciddi tepkiyle karşılaştı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kuran yakmayı "saygısız" ve "utanç verici" diye nitelerken, Adalet Bakanı Eric Holder da böylesi bir kararın "tehlikeli" ve "aptalca" olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de bu planlara 'tiksindirici' diyerek tepki gösterdi.

Muhammed Peygamber karikatürleri ile tüm dünyada tepki çeken Danimarkalı çizer Kurt Westergaard'ın ödül aldığı bir törende konuşan Merkel, Westergaard'ı 'ifade özgürlüğü' açısından savunurken, söz konusu eylemin ise 'düpedüz yanlış' olduğunu söyledi.

Protestolar başladı

Haberin duyulması üzerine Afganistan ve Endonezya'da protesto gösterileri düzenlenirken, İran ise, kamuoyu önünde Kuran'ın yakılması durumunda, İslam dünyasında, kontrol edilemez tepkilerin yaşanabileceği konusunda uyardı.

Washington'da da farklı inançlara mensup yedi din görevlisi Florida'daki kilisenin planlarını kınadı.

Bu din görevlilerinden biri olan, Kuzey Amerika İslam Topluluğu adlı kuruluşun başkanı Dr. Ingrid Mattson, İslam dünyasına da, aşırılık yanlısı küçük bir azınlığa ait bu planlara şiddetle yanıt vermemeleri çağrısında bulundu. Washington Başpiskoposu Kardinal Theodore McCarrick de, bu kişilerin, ABD'deki Hıristiyanların büyük çoğunluğunu temsil etmediklerini de söyledi.

Afganistan'daki uluslararası gücün komutanı General Petraeus da, kilisenin planını yaşama geçirmesi durumunda Afganistan'daki Amerikan askerlerinin hayatının tehlikede olacağı uyarısında bulunmuştu.

Petraeus, ''Yalnızca burada değil, ama dünyanın her yerinde İslam toplumuyla diyalog halindeyiz'' dedi.

Beş yıl önce, Newsweek dergisinde çıkan bir haberde, Guantanamo'daki sorgucuların, tutuklulara ait kutsal kitapları tuvalete attıklarının iddia edilmesi üzerine, Afganistan ve Pakistan'da düzenlenen gösteriler sonucunda 15 kişi ölmüş, onlarca kişi de yaralanmıştı.