Kuzey Kore liderinin büyük oğlu 'hanedanlığa karşı'

Kim Jong-nam
Image caption Kim Jong-nam 2001 yılında gözden düşmüştü

Dünyanın en içine kapalı ülkelerinden biri olan Kuzey Kore'de cumhurbaşkanlığı koltuğu, aynı ailenin içinden hanedanlık geleneğine göre seçiliyor.

Komünist yönetimin şu an başında bulunan Kim Jong-il, bu görevi babasından devralmıştı.

Yakın zaman içinde dört yıldızlı general ilan edilen küçük oğul Kim Jong-un, hanedanlığı devam ettirecek veliaht olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Kuzey Kore içinde yönetim hakkında eleştiride bulunmak neredeyse hiç görülmedik bir şey.

Fakat Kuzey Kore İşçi Partisi'nin babadan oğula geçen hanedanlık zinciri, Kim ailesine çok yakın bir yerden eleştiri aldı.

Cumhurbaşkanının büyük oğlu Kim Jong-nam, hanedanlık sistemini eleştiren sözleriyle sürpriz bir çıkış yaptı.

Yönetimde değişim rüzgarları

Ancak, 39 yaşındaki Kim Jong-nam Kuzey Kore'de değil, Çin'de yaşıyor.

Bir zamanlar babasının yerine geçecek en güçlü aday olarak görülen büyük oğul Kim Jong-nam, 2001 yılında sahte bir pasaportla Japonya'ya giriş yapmaya çalışırken yakalandıktan sonra gözden düşmüştü.

Kim Jong-nam, Japon televizyonu Asahi'nin bildirdiğine göre, dedesinden babasına geçen cumhurbaşkanlığının şimdi çok büyük olasılıkla üvey kardeşine nakledilecek olmasını, ''Ben şahsen iktidarın üçüncü nesile devredilmesini doğru bulmuyorum'' diyerek yorumladı.

Fakat Kim Jong-nam, ''Sanırım iç etmenler rol oynadı. Eğer iç etmenler sözkonusu olduysa, varolan sisteme bağlı kalmak gerekir'' diye ekliyor.

Büyük oğul, veliaht Kim Jong-un'a yurtdışından gerekirse yardım etmeye her zaman hazır olduğunu da söyledi.

Geçen yıl Kim Jong-nam, nadiren verdiği mülakatlardan birinde, iktidarda gözü olmadığını açıklamıştı.

Halihazırdaki cumhurbaşkanı Kim Jong-il, Kuzey Kore yönetiminde ipleri 1994 yılında babasından devraldı.

Hakkında çok az şey bilinen ve 27 yaşında olduğu tahmin edilen küçük oğul Kim Jong-un, dört yıldızlı generalliğe atandıktan hemen sonra, başkent Pyongyang'ta Komünist Parti'nin kuruluşunun 65'inci yıldönümünün kutlandığı törenlerde babasının yanında yer alarak ilk defa aralarında uluslararası medyanın da bulunduğu davetlilerin karşısında göründü.

İlgili haberler