Sperm bağışlayan erkeklere 'köstek değil, destek'

Sperm
Image caption Sperm bağışları için haftalarca seksten uzak durmak gerek

İngiltere'nin kısırlık konusunda önde gelen kampanya gruplarından biri sperm bağışlayan erkeklerin daha çok saygı görmeyi, ve kadınlara nazaran muhtemelen daha büyük mali desteği hak ettiklerini söylüyor.

Ulusal Gamet Bağış Vakfı'nın yöneticisi Laura Witjens, sperm vermenin ''ciddiyetini'' birçok kişinin anlamadığını ve kadınların yumurta bağışlamasından daha az itibar görmesinin hatalı olduğunu açıkladı.

Buna karşın kısırlık konusunda uzman doktorlar, kadınların yumurta bağışlamasının daha büyük riskler taşıyan, çok daha zor bir operasyon olduğunu vurguluyor.

İngiltere'de kısırlık tedavisi veren klinikler, para karşılığında yumurta ve sperm satın alamıyor, ancak bağış yapan kişilere işlerinden ayırdıkları vakit için 250 sterline kadar çıkan bir ödeme yapılabiliyor.

Bu tazminatın yeterli olup olmadığı, İngiltere'nin bağımsız biliminsanlarından oluşan Döllenme ve Embrioyoloji Heyeti tarafından şu an gözden geçirilme aşamasında.

Kendisi de yumurtasını bağışlamış olan Laura Witjens, birkaç ay boyunca seks yapmamaları ve alkolden uzak durmaları istenen sperm bağışçısı erkeklerin ''en az yumurta bağışlayan kadınlar kadar -ve hatta daha fazla miktarda- mali desteği hakettiğini'' söyledi.

Witjens, ''Çocuk sahibi olamayan çiftlere yumurta bağışlayan kadınlar itibar kazanırken, sperm bağışlayan erkekler tatsız şakaların kurbanı oluyor'' diyerek toplumun bu çifte standarttan kurtulması gerektiğini savunuyor.

BBC'ye konuşan Witjens, ''Yaşları 20 ila 45 arasında değişen erkeklerden (ve partnerlerinden) cinsel yaşamlarını aylarca sınırlandırmalarını istiyoruz. Sperm bağışı, normal hayatın akışını kayda değer biçimde etkileyen bir süreç.'' dedi.

Kısırlık sorunu çeken çiftlerin hem yumurtayı sağlayan kadın bağışçıya hem de spermini bağışlayan erkeğe birer ''kahraman'' gözüyle baktığını söyleyen Laura Witjens, toplumun geri kalanının da yumurta ve sperm bağışına daha eşitlikçi bakması gerektiğini belirtti.

Fakat yumurta bağışlayan kadınların tıbben daha riskli bir sürece tabi tutulduğunu savunan İlerlemeci Eğitim Vakfı direktörü Sarah Norcross, Laura Witjens'in tezini ikna edici bulmadığını söylüyor.

Sarah Norcoss, ''Bir kadının yumurta bağışlamak için göze aldıkları, sperm bağışlayan bir erkeğin önünde duran kavanozdan çok daha fazlası'' diyerek tepki gösterdi.

Görüş ayrılıklarına rağmen, uzmanların çoğunluğu hem yumurta hem de sperm bağışlarının daha çok özendirilmesi gerektiğinde birleşiyor.

İlgili haberler