Nükleer atık treni Almanya'da protestolarla karşılandı

Almanya'da günlerdir şiddetli protestolara sebep olan 123 ton nükleer atık taşıyan tren ülkenin kuzeyindeki atık deposuna ulaştı.

Image caption Nükleer atık taşıyan tren yoğun güvenlik önlemleriyle ilerleyebiliyor

Nükleer karşıtı örgütlerin farklı noktalarda durdurmaya çalıştığı tren, Fransa'da işlenmiş nükleer atıkları Almanya'nın Gorleben şehri yakınındaki bir atık deposuna naklediyor.

Dannenberg şehrinde trenden indirilecek atıkları, yaratacakları tehlike sebebiyle bölgelerinde istemeyen 3000 protestocu polis tarafından dağıtıldılar.

Ancak protesocular Dannenberg tren istasyonu ile Gorleben'deki kullanılmayan tuz madeni arasındaki yol boyunca da toplanmakta.

Protestolar dinmiyor

BBC muhabiri trenin, geceyarısı tren raylarını işgal eden protestocuların dağıtılması sonucunda, bugün sabah yeninden hareket edebildiğini bildirdi.

14 vagondan oluşan tren yol boyunca farklı yöntemler kullanılarak durdurulmuştu.

Dün, Hamburg ve Berlin şehirleri arasındaki Dannanberg şehrinde polis ve eylemciler arasında uzun süren çatışmalar yaşandı.

Polisin cop, biber gazı ve tazyikli su kullanarak dağıttığı 1000 kadar gösterici şehirdeki bir polis arabasını ateşe verdiler.

Çatışmaların ardından onbinlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi.

Nükleer karşıtı muhalefet güçleniyor

Eylemciler atıkların bulundukları taşıyıcıların da, atık alanının da güvenli olmadığını savunuyorlar.

Nükleer atık konusu uzun zamandır Alman kamuoyunda hararetle tartışılmakta.

Son olarak Angela Merkel'in, kullanım dışı bırakılması planlanan 17 nükleer enerji santralinin kapanamayacağı yönünde karar alması, ülkedeki nükleer karşıtı muhalefeti güçlendirdi.