Kore sınırında çatışma

Yeonpyeong
Fotoğraf altı yazısı,

Adaya 200 kadar top mermisinin isabet ettiği bildiriliyor

Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye ait bir adaya topçu ateşi açması sonucu iki askerin öldüğü bildirildi. Teyakkuza geçen Güney Kore, Kuzey'in ateşine karşılık verdiğini duyurdu. Kuzey Kore, ikisi sivil beş kişinin de yaralandığı olayla ilgili olarak henüz açıklama yapmadı.

Topçu ateşine hedef olan Yeonpyeong adasında çok sayıda evin yanmakta olduğu bildiriliyor.

BBC muhabiri, bunun Kore savaşından bu yana taraflar arasındaki en ciddi çatışmalardan biri olduğuna dikkat çekiyor.

Reuters ajansı, olay ardından Güney Koreli liderlerin Seul'deki bir yeraltı sığınağında toplantı halinde olduklarını duyurdu.

Olay, Kuzey Kore'nin modern bir uranyum zenginleştirme tesisine sahip olduğunu açıklamasının birkaç gün sonrasına rastlıyor.

ABD, bu gelişme üzerine Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili görüşmelerin devam edemeyeceğini açıklamıştı.

Güney Koreli yetkililere göre, Kuzey Kore ordusu Kore yarımadasının batısındaki tartışmalı sınır hattı yakınlarında bulunan Yeonpyeong adasına ateş açtı. Güney Kore Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ateşe derhal karşılık verildiği belirtildi.

Bir görgü tanığı top mermilerinin isabet ettiği onlarca evin yandığını söyledi. Televizyon görüntülerinde adanın üzerinden dumanlar yükseldiği görülüyor.

Yonhap haber ajansı, Güney Kore'nin daha önce adada savaş uçakları konuşlandırdığını duyurdu.

Tartışmalı Batı sınır hattında geçmişte de iki ülke arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Mart ayında bölgede bir Güney Kore gemisinin batması sonucu 46 asker öldü.

Uluslararası bir heyet, yaptığı soruşturmada geminin Kuzey Kore tarafından batırıldığı sonucu vardı. Kuzey Kore bu suçlamayı reddetti.

Bu olayın ardından, 1950-53 Kore savaşından sonra hala ateşkes anlaşması imzalamayan iki ülke arasındaki ilişkiler daha da gerginleşti.