Sudan resmen bölündü

Toposa Telif hakkı AP
Image caption Topasa yerlileri sonuçların belli olmasından sonra sevinç gösterileri yaptı

Güney Sudan'da geçen ay yapılan referandumda halkın yüzde 98,83'ünün bağımsızlık yönünde oy kullandığı açıklandı. Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir, bir kararnameyle referandumun sonuçlarını kabul ettiğini duyurdu

Afrika'nın en büyük ülkesi Sudan'ın bölünmesiyle ortaya çıkacak yeni ülkenin adının ne olacağı, nasıl yönetileceği şu aşamada belli değil. Ancak bölünmenin 9 Temmuz'da gerçekleşmesi bekleniyor.

Sudanlılar kimliklerini yeniden tanımlayacak

İNTERAKTİF HARİTA: KUZEY VE GÜNEY SUDAN'IN FARKLARI

Bunun ardından da Cuba merkezli yeni hükümetin, yıllar süren ihmal ardından kapsamlı bir kalkınma programına ihtiyacı olacak.

Bölünme ardından güneyliler, kuzeydeki devlet dairelerindeki işlerinden ayrılmak durumunda kalacak. Ordunun yeniden bölünmesi, başta petrol olmak üzere ekonomik gelirlerin nasıl paylaşılacağının netleşmesi gerekecek.

Telif hakkı Reuters

Bölünme referendumu, bölgede 20 yıl süren iç savaşı sona erdirmek üzere 2005'te imzalanan barış antlaşmasının şartları arasındaydı.

Ömer el Beşir, referandum öncesi yaptığı açıklamalarda uzlaşmacı bir tutum benimsemiş, "Biz Hartum'da bizden istenen her şeyi sunmaya hazırız; teknik ya da lojistik destek, danışmanlık, uzmanlık, eğitim, vesaire. Güneyde yeni bir devlet kurulursa teknik, lojistik ve her türlü desteğe ihtiyaç duyacağını biliyoruz. Dünyada bunu sağlamaya bizden çok hakkı olan kimse yok" demişti.

Sömürge döneminden bu yana ayrı çizgilerde gelişen güney ve kuzey din, kültür, etnik köken açısından da farklı yapılarda.

Kuzeyliler ağırlıklı olarak Arap ve Müslümanken, güneyde Afrika kabileleri ve animizm inancını benimseyenler daha yoğun.

İlgili haberler