NATO 'sebep olduğu trajedi' için özür diledi

Telif hakkı AFP

NATO Afganistan'ın kuzey doğu bölgesinde düzenlediği operasyonlar sırasında ölümüne sebep olduğu dokuz sivil için özür diledi.

Afganistan'daki NATO birlikleri baş komutanı general David Petraeus yaptığı açıklamada, Kunar eyaletinin Pech bölgesinde yaşanan sivil can kayıpları için "derin üzüntü" duyduğunu söyledi.

NATO geçen hafta Kunar vilayetindeki saldırıda ölen sivil olmadığını savunmuştu.

AP haber ajansına açıklama yapan yerel yetkililer yaşları 12'nin altında olan dokuz çocuğun ateş yakmak için odun toplarken öldürüldüklerini bildirdiler.

'Sebep olduğumuz trajedi'

NATO baş kumandanı Petraeus yaşananların bir iletişim aksaklığı sebebiyle ortaya çıktığını söyledi.

Petraeus yaptığı yazılı açıklamada "sebep olduğumuz trajedi nedniyleAfgan hükümetinden, halkından ve en önemlisi hayatını kaybedenlerin ailelerinden özür diliyoruz" dedi.

Kunar vilayeti valisi geçen hafta sonu NATO'nun dağlık kesimlerdeki bir yerleşim yerine düzenlediği saldırıda sivillerin öldüğünü açıklamıştı.

Saldırı ile ilgili ilk incelemelerini tamamlayan NATO ise Kunar vilayetindeki saldırıda ölen sivil olmadığını savunmuştu.

Afganistan'daki yabancı askeri güç yetkilileri, sivillerin öldüğü iddialarını Taliban'a yakın kesimlerin ortaya attığını, Kabil'deki politikacıların da milliyetçi oldukları görünümü vermek için NATO'yu suçladıklarını savunmuştu.

Afganistan'da faliyet sürdüren insan hakları örgütleri 2010'un 2001'de başlayan savaştan bu yana en çok sivil kaybı yaşanan yıl olduğunu ortaya koydular.

Ülkede yaşamını yitiren 2400 sivilden yüzde 60'ı Taliban tarafından, yüzde 21'i ise Amerika komutasındaki uluslararası birlikler tarafından öldürüldü.

İlgili haberler