Japonya'da denizde radyasyon seviyesi artıyor

Telif hakkı BBC World Service

Japonya'da nükleer güvenlik dairesi, Fukuşima nükleer santrali yakınlarında deniz suyunda yüksek oranda radyasyon belirlediklerini açıkladı.

Son ölçümler, radyoaktif iyot seviyesinin, bir nükleer santralde normalde izin verilen hukuki sınırın üç bin katı olduğunu gösterdi.

Nükleer güvenlik dairesinden yetkililer, santrale bu durumdan etkilenecek kadar yakında yaşayanlar olmadığını belirtti ve radyasyonun, insan yerleşimlerine ulaşmadan büyük ölçüde yok olacağına dikkat çekti.

Japonya Başbakanı Naoto Kan ve ABD Başkanı Obama, krizin ele alınış şeklini, telefon görüşmesi sırasında tartıştı.

Denize karışan Iodine 131, 1986 yılındaki Çernobil felaketinden sonraki nükleer serpintiye maruz kalan çocuklarda tiroit kanserinin yüksek oranda görülmesinin temel sebebi olarak gösterilmişti.

Japonya Başbakanı Naoto Kan dün de Fukuşima nükleer santrali nedeniyle en yüksek düzeyde alarmda olduklarını açıklamıştı.

Santraldeki çalışanlar 11 Mart'taki deprem ve tsunamiden bu yana nükleer reaktörlerin soğutma sistemlerini yeniden çalıştırabilmek için mücadele ediyor.

Felakette 11 bine yakın insanın öldüğü kesinleşti, 17 bin kişi ise hala kayıp

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Çevre Koruma Kurumu (EPA) ise ülkenin kuzeydoğusunda yağmur suyunda radyasyon izleri belirlendiğini duyurdu.

Bulunan izlerin Fukuşima çevresindeki verilerle benzerlik taşıdığı kaydedildi; ancak belirlenen düzeyin insan sağlığına tehlike oluşturmadığı açıklandı.

İngiltere, Çin, Vietnam ve Güney Kore de havada radyoaktif maddeler tespit ettiklerini açıkladı, ancak bunun son derece düşük düzeyde olduğunu bildirdi.