Halep'te ilk gösteri

Suriye'de giderek yaygınlaşan protesto gösterileri Telif hakkı AP

Suriye'de siyasi reform isteyen üniversite öğrencileri ülkenin ikinci büyük kenti Halep'te sokaklara çıktı.

500 kişinin katıldığı gösteri, Suriye'de yaklaşık bir ay önce protestoların başlamasından bu yana Halep'te düzenlenen ilk gösteri oluyor.

Halep'teki insan hakları savunucuları, Şam Üniversitesi'nin hukuk fakültesinde de daha küçük çapta bir gösteri yapıldığını, Halep'teki gösteride ise polisin göstericileri güç kullanarak dağıttığını ve bazı öğrencileri tutukladığını bildiriyorlar.

Kürt İnsan Hakları Komisyonu'nun başkanı Radif Mustafa, telefonla Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada güvenlik güçlerinin göstericilerle çatıştığını ve dört öğrencinin tutuklandığını söyledi.

Mustafa, öğrencilerin ülkenin kuzeyinde ve güneyinde, Deraa ve Banyas kentlerindeki gösteriler sırasında çıkan çatışmaların kurbanları ile dayanışma içinde olduklarını göstermek istediklerini kaydetti.

Kadın ve çocuklar sokakta

Suriye'nin başlıca karayolu da son zamanlarda demokratik reform isteyenlerin tutuklanmasını protesto etmek isteyen yüzlerce kadın ve çocuğun akınına uğradı.

Ülkeden gelen haberlere göre, gösteriye beyaz bayrak ve zeytin dalı taşıyarak katılan kadınların çoğu Beyda köyünün sakinleri.

Bu bölgenin çok sayıda sakinin Suriye'nin demokratikleşmesi talebiyle gerçekleştirilen gösterilere katıldıktan sonra gözaltına alındıkları bildiriliyor.

Suriye ordusu, dün de sakinlerini Banyas'taki gösterilere katılmakla suçladığı Beyda köyünü kuşatma altına almıştı.

Görgü tanıkları Beyda'ya giriş çıkışların tamamen askerlerin kontrolünde olduğunu, ambulansların çatışmalarda yaralananları almak için köye girmesine izin verilmediğini aktarıyor.

Cumartesi günü Banyas kentinde çıkan çatışmalarda, 9'u asker 13 kişi ölmüştü.

Tutukluların serbest bırakılmasını isteyen kadınlar gösteride beyaz bayraklar ve zeytin dalları taşıdı.

Suriye'de yaklaşık bir ay önce başlayan portesto gösterileri istikralı bir şekilde artıyor.

Ülkenin önde gelen demokrasi yanlıları, yaklaşık 4 haftadır süren olaylarda 200'den fazla kişinin öldüğünü belirtiyor.

İlgili haberler