Dev heykel: Polonya'da İsa aşkı

İsa heykeli Telif hakkı none

Polonya’nın batısında, dünyada düne kadar kimsenin varlığından bile haberi olmadığı küçük bir kasaba…

Swiebodzin…

Adının söylenmesi bile çok güç olan bu yirmi bin nüfusa sahip minik yerleşim merkezi, 1 Mayıs’ta dünyanın önde gelen haber ajanslarının gündem maddesi olacak.

Çünkü, Polonya'nın Almanya sınırına yakın bu kasabada dünyanın en büyük İsa heykelinin dikilmesinde son aşamalara gelindi.

Dev heykel, kaidesi hariç 33 metre! Ayrıca İsa heykelinin başında boyu tam 3 metreye varan altın yaldızlı bir taç olacak.

Yani neresinden bakarsanız bakın, heykelin zeminden yüksekliği 40 metreyi aşıyor. Demek ki on katlı bir apartmandan da büyük.

Polonya'da Hıristiyanlığın anlamı

Peki ama, düne kadar sakin, kendi halinde dünyevi işleriyle uğraşan tozlu bir taşra kasabasının sakinleri, kasabanın tek süpermarketinin karşısındaki minik tepeye dev bir İsa heykeli dikme azmine birden nasıl kapıldılar?

Elbette bunu anlayabilmek için Polonya'ya ve bu ülkedeki insanların hayatında Katolik Hıristiyanlığın ne anlama geldiğine biraz daha yakından bakmak lazım.

Polonya Avrupa'da Hıristiyanlığın en güçlü olduğu ülke. Halkın hala çok önemli bir kısmı Pazar ayinlerine katılıyor. Ülkede okullarda din dersleri zorunlu.

Telif hakkı none

Ve yine Polonya kürtaj karşıtlığının en yüksek olduğu, tecavüzlerde hadım edilme cezasının Avrupa’da ilk gündeme geldiği ülke.

Uzmanlara göre, Polonyalıların dine bağlılığının ve kilisenin bu kadar güçlü olmasının önemli bir nedeni de, dinin ulusal duygularla çok iç içe geçmiş olması.

Tarihte çok uzun bir süre bağımsızlığına kavuşamayan Polonya'da, milli duygular ve ayaklanmalar hep kilisenin desteğiyle canlandı. Katolik olan Polonyalı, sıkı bir milliyetçi de oldu.

İşte, içkiyi çok seven, dinin güçlü olmasına rağmen çocuk oranının az, boşanmaların da yüksek olduğu Polonya’da fanatik dindarların oranı hayli fazla.

Mesela, çok değil, bundan beş yıl önce Polonya parlamentosunun 46 üyesi ciddi ciddi bir önerge sunarak, İsa peygamberin Polonya Kralı ilan edilmesini talep etmişlerdi.

Geçen yıl eylül ayında ise, kırmızı pelerinler giymiş bin kişi, yine aynı taleple, Varşova’da bir gösteri yapmışlardı.

Papa Jean Paul aziz ilan edilirken..

Telif hakkı AFP

Elbette, Polonyalıların İsa peygamber tutkusunun serpilip güçlenmesinde, bir Polonyalının Hıristiyan dünyasının en yüksek mertebesine erişmiş olmasının da payı yadsınamaz.

Bilindiği gibi Krakko başpiskoposu Karol Józef Wojtyła, Vatikan'da II. Jean Paul adıyla Papa seçilmişti.

Abdi İpekçi’nin katili Mehmet Ali Ağca’nın kurşunlarına da hedef olan II. Jean Paul, uzun süre Vatikan'ın zirvesinde kalmıştı.

Bu dönemde Soğuk Savaş'ın sona erdirilmesinde ve Polonya’nın yeniden özgürlüğüne kavuşmasında rol oynayarak Polonyalı dindarların gönlünde de taht kurmuştu.

İşte Polonyalıların en büyük evlatlarından Jean Paul yakında aziz ilan edilecek!

1 Mayıs törenleri Papa Jean Paul'un azizlik mertebesine yükselme sürecinin de başladığı tarih.

Polonyalılar da işte bu nedenle, dünyadaki en büyük İsa Peygamber heykelini dikerek şükranlarını dile getirmek istiyorlar.

İsa'nın gölgesinde mutlu bir hayat

Telif hakkı none

Süpermarketin karşısındaki minik tepede ellerini iki yana açan, başında taşıdığı üç metre büyüklüğündeki altın tacıyla çevresini kutsayan heykelin elbette bir maliyeti de var.

Kasaba sakinleri, yörede görev yapan 79 yaşındaki bir rahibin öncülüğünde kampanya başlatarak para biriktirmişler.

Yıllarca süren kampanyaya dünyanın pek çok yöresinden destek gelmiş ve de 3 milyon dolara yakın bir para toplanmış.

Kasabalılar İsa’nın gölgesinde onları daha mutlu bir hayatın beklediğini düşünüyorlar.

Elbette büyük piyangonun, heykelin tam karşısındaki süpermarkete vurduğu kesin! Çünkü satışları katlanarak artacak.

Ama kasaba sakinleri, şükran ve minnet duygusunun yanısıra, gizliden gizliye dünyanın en büyük İsa heykelinin yaratacağı cazibeyle kasabanın bir turizm merkezi haline geleceğini de düşünüyorlar.