Guardian: Türkiye şanssız arabulucu mu?

Ahmet Davutoğlu Telif hakkı Reuters

Helen Pidd'in İstanbul'dan Guardian'a gönderdiği haberin başlığı ise Türkiye'ye atfen sorulan şu soru: "Bölgesinde siyasi ağırlığı olan bir ülke mi yoksa diktatörlerin şanssız arabulucusu mu?"

Yazı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun geçmişte "komşularla sıfır sorun" politikası nedeni ile eşit ölçüde takdir edildiği ve alay konusu olduğu tespiti ile başlıyor.

Uzmanların, Suriye ve diğer Orta Doğu ülkelerindeki isyanların, Türkiye'nin kendisine atfettiği "bölgesinde siyasi ağırlığı olan ülke" imajını lekelediği şeklindeki yorumla devam ediyor Pidd.

Guardian, Ahmet Davutoğlu'nun geçmişte Hamas ve Hizbullah'ın yanı sıra Suriye, Libya ve İran'a heyetler gönderdiğini de hatırlatmış okurlarına.

Erdoğan çevresinde fikir ayrılıkları

Gazeteye konuşan, Avrupa İstikrar Girişimi (European Stability Initiative) isimli düşünce kuruluşunun başkanı Gerald Knaus, "Türklerin tüm bu rejimler ile kişisel bağlantılar kurmak için harcadıkları çaba, onlara umdukları baskı gücünü sağlamadı" demiş.

Guardian'daki haberde, Adalet ve Kalkınma Partisi yetkililerinin özel konuşmalarda, Başbakan Erdoğan'ın yakın çevresinde Suriye konusunda görüş ayrılıkları olduğunu, AKP yetkililerinin bundan sonra ne yapılacağını bilmediklerini söyledikleri belirtiliyor.

Gazeteye konuşan Başbakan Erdoğan'ın dış politika danışmanı İbrahim Kalın ise izlenen siyasetin başarısız olduğu yolundaki suçlamaları reddetmiş ve "Arap Dünyası'nda birçok kişi Türkiye'yi ilham kaynağı olarak görüyor" demiş.