Hatay'a sığınan Suriyelilerin sayısı artıyor

Telif hakkı AFP Getty Images

Suriye'de ordunun sert müdahale etmesi beklenen Cizr el Şuhur kasabasından kaçıp Türkiye sınırını geçenlerin sayısı gittikçe artıyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre son 24 saatte sınırı geçen 1050 kişiyle birlikte toplam sayı 1777'ye yükseldi.

Antakya'nın Altınözü ilçesi Karbeyaz beldesi ile Yayladağı ilçesi Güveççi köyü yakınlarında sınırı geçen Suriyeliler Kızılay'ın kurduğu çadır kente yerleştiriliyor.

Bölge halkının da çadır kente yerleştirilmeyi bekleyen Suriyelilere gıda, içecek ve battaniye getirdiği görüldü.

Kamyonlar giriş yapıyor

Güveççi köyünde bulunan BBC muhabiri Owen Bennett-Jones, Suriye tarafından Türkiye'ye her 10-15 dakikada sığınmacılarla dolu kamyonların geçiş yaptığını belirtti.

Bennett-Jones, Türk sınır güvenliğinin ülkeye giriş yapan Suriyelilere zorluk çıkarmadıklarını belirtti.

BBC muhabiri ayrıca sınırın Suriye tarafında beklemekte olan sığınmacıların olduğunu ve bu kafilelerin Suriye ordusundan gelecek haberlere göre Türkiye'ye geçip geçmeyeceklerine karar vereceklerini belirtti.

Cizr el Şuhur gerilimi

Telif hakkı AFP Getty Images

Nisan ayından bu yana Suriye'deki iç karışıklıktan kaçmak için Türkiye'ye sığınanların sayısı, sınıra 20 kilometre mesafedeki Cizr el Şuhur'da hafta başında yaşananlarla tırmanışa geçti.

Şam yönetimi silahlı kişilerin kasabada düzeni sağlamaya çalışan 120 polisi pusuya düşürerek öldürdüğünü iddia etti ve tepkisinin sert olacağını ima etti.

Bunun üzerine ordunun müdahalesinden korkan çok sayıda Suriyeli Türkiye sınırına doğru yola çıktı.

Cizr el Şuhur boşalmış olabilir

Associated Press'in haberine göre Suriye ordusu Cizr el Şuhur'u ablukaya aldı, ancak kasaba sakinlerinin Türkiye sınırına doğru kaçışını sağlayacak da bir koridor bırakıldı.

Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın kardeşi Mahir'in komuta ettiği ve elit güçlerden oluşan tümenin saldırı hazırlığında olduğu bilgisi geliyor.

Devlet televizyonundan yapılan yayınlarda kasabanın tümüyle boşalmış olabileceği söylenirken, hükümete yakın bir gazetede çıkan haberlerde ise Suriye ordusunun, karşısında 2 bin silahlı direnişçi bulacağı belirtildi.

Bazı grupların kasaba çevresindeki askerlere ateş açtığı yolunda doğrulanmayan haberler de var.

Erdoğan: Kapımız açık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sabah saatlerinde katıldığı bir radyo programında, Türkiye'nin kapılarının Suriye'den gelecek mültecilere açık olduğu açıklamasını tekrarladı.

Üç gün önce Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüştüğünü açıklayan Erdoğan, "Kendisi bana çok daha farklı şeyler anlattı. Polislerin öldürülmesi konusunda farklı istihbari bilgiler geliyor." ifadesini kullandı.

Esad rejiminin "Polisleri silahlı isyancılar öldürdü" iddiası henüz kanıtlanmazken, Suriyeli muhalifler de bunun Şam yönetiminin bir komplosu olduğunu iddia ediyor.

Muhaliflere göre bölgedeki polisler Şam'dan gelen emirleri uygulayarak sivillere ateş açmayı reddedince yönetim tarafından öldürüldü.

Erdoğan'ın Esad ile görüşmesinde bu farklı açıklamaların da tartışıldığı tahmin ediliyor.

İlgili haberler