Arjantin: 'İngiltere Falkland'da küstahça davranıyor'

Telif hakkı AFP

Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner, Falkland adaları konusunda müzakereyi reddeden İngiltere'yi "küstahlıkla" suçladı.

Kirchner, açıklamasını, İngiltere Başbakanı David Cameron'un Falkland adalarının egemenliğini tartışma konusu yapamayacakları yolundaki açıklaması üzerine yaptı. Arjantin'in 1833'den bu yana İngiltere'nin kontrolünde olan Falkland Adaları'nı 1982'de işgal etmesi iki ülke arasında savaşa yol açmıştı. Bir hafta süren savaş sonrasında İngiltere adalarda kontrolü yeniden ele geçirmişti. Savaşta Arjantin'den 646, İngiltere'den ise 255 asker ölmüştü.

'Bayağı ve aptalca'

Arjantin, 19'uncu yüzyıldan beri egemenliği tartışma konusu olan adaların statüsü konusunda İngiltere'yi müzakareye ikna etmeye çalışıyor. Atlas Okyanusu'nun güneyindeki adalarda halkın çoğunluğu İngiliz egemenliğinde kalmak istiyor. Adalarda 14 Haziran, Kurtuluş günü olarak kutlanıyor. Washington, geçen hafta tarafları müzakereye çağırmıştı. David Cameron'un lideri olduğu Muhafazakar Parti'den bir milletvekili, Başbakan'dan Obama'ya "İngiltere'nin bu konuda müzakereye girmeyeceğini hatırlatmasını" istedi. Cameron da "Ada halkı böyle istediği sürece, Falkland Adaları egemen İngiliz toprağı olarak kalmaya devam edecek" dedi. Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner, bunu "bayağı ve aptalca" bir açıklama olarak niteledi ve "İngiltere'nin gerilemekte olan kaba bir sömürgeci güç olmaya devam ettiğini" söyledi.