Hitler'in yardımcısının mezarı kaldırıldı

Rudolf Hess Telif hakkı Reuters

Eski Alman lideri Adolf Hitler'in yardımcısı Rudolf Hess'in mezarı Neo-Naziler için bir "ziyaretgah'a dönüşmeye başladığı gerekçesiyle kaldırıldı.

Almanya'nın güneyindeki Wunsiedel kentinde bulunan mezar, varislerinin izniyle 24 yıl sonra açıldı ve Hess'in kemikleri çıkarıldı. Kemiklerin yakılarak küllerin denize atılacağı açıklandı. 1941'de yakalanan Rudolf Hess ömür hapis cezasına çarptırılmış ve 1987'de 93 yaşında intihar etmişti.

Kilise izni uzatmadı

Telif hakkı AP

Hess, vasiyeti üzerine anne ve babasının mezarlarının bulunduğu Wunsiedel'e gömülmüştü. 1987'de protestan kilisesi, vasiyetlerin görmezden gelinemeyeceğini söyleyerek Hess'in buraya gömülmesine izin vermişti. Ancak mezarın aşırı sağcı gruplar için toplanma merkezine dönüşmesi hem kiliseyi hem de bölge halkını rahatsız etmeye başladı. Hess'in ölüm yıldönümünde, neo-Naziler, burada yürüyüş düzenlemeye çalışıyor. Neo-Naziler, gösterilerinde "Ben cüret ettim" yazan mezarı selamlıyor. Bu tür toplantılar 2005'te mahkeme kararıyla yasaklandı. Ancak yasak gösterileri engelleyemeyince kilise, Hess'in mezar yeri söleşmesini uzatmama kararı aldı. Sözleşmenin süresi bu yıl Ekim'de doluyor. Hess'in torunlarından biri karara itiraz etti ve dava açtı. Ancak daha sonra köy meclisi Hess'in torununu davayı geri çekmeye ikna etmişti. Hitler'e en yakın kişilerden biri olan Hess, 1941'de İngiltere ile Almanya arasında barış görüşmeleri başlatabilmek umuduyla, İskoçya topraklarına paraşütle indi. Hitler bu girişime izin verdiğini reddetti. İngilizler tarafından tutuklanan Hess, 1946'da Nürnberg duruşmaları sonunda hapse atıldı. Berlin'deki Spandau Hapishanesi'nde 40 yıl geçiren Hess, hücresinde kendisini asarak yaşamına son verdi.