Nijerya'da BM binası bombalandı: 18 ölü

Saldırı sonrası Telif hakkı BBC World Service

Nijerya'nın başkenti Abuja'daki Birleşmiş Milletler binasına düzenlenen intihar saldırısında en az 18 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Olay yerindeki bir BBC muhabiri, saldırının patlayıcı dolu bir araçla yapıldığını ve binanın ilk katlarının tahrip olduğunu söylüyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, "kendisini başkalarına yardıma adayan insanlara saldırıldığını" ifade etti.

BBC Muhabiri Beşir Saad Abdullahi'ye göre araç binanın kapısından girdi, iki güvenlik bariyerini aşarak ilk kata çarptı; bu sırada infilak etti.

Olay sırasında yüzlerce BM çalışanının bulunduğu beş katlı binanın ilk katı büyük zarar gördü, binadaki bütün camlar patladı.

Binayı ablukaya alan polis kaynakları en az 18 ölü olduğunu söylüyor.

Ayrıca bazıları ağır, en az 60 yaralı bulunduğu haberleri geliyor.

Ekipler binada mahsur kalanları kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Binada çalışan UNICEF görevlisi Michael Ofilaje "Etrafa saçılmış cesetler gördüm. Çok sayıda ölü var." diye konuştu.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Kim düzenledi?

Nijerya Dışişleri Bakanı Viola Onwuliri ise ülkesinde ilk kez böyle bir hedefin saldırıya uğradığına dikkat çekerek, bombanın uluslararası toplumu hedef aldığını söyledi.

Onwuliri terörü alt etmek için uluslararası toplumla işbirliği yapacaklarını kaydetti.

Henüz olayın sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Ancak Reuters ajansına bilgi veren Nijeryalı istihbarat kaynakları, yerel şeriatçı örgüt Boko Haram ya da İslami Mağrip'te El Kaide'den şüphelendiklerini söylediler.

Nijerya'da Haziran ayında bir polis karakoluna patlayıcı yüklü araçla saldırılmış, olaydan Boko Haram sorumlu tutulmuştu.

ABD ordusunun Afrika'ya bakan en üst düzey generali olan Carter Ham, Boko Haram ile İslami Mağrip'te El Kaide örgütü arasında bağlantılara işaret eden pekçok kaynakları bulunduğunu belirtmişti.