Afganistan: Rabbani’yi öldüren Pakistanlıydı

Afgan hükümeti eski cumhurbaşkanı Burhaneddin Rabbani'yi öldürenin Pakistan vatandaşı olduğunu ve suikastın Pakistan'da planlandığını söyledi.

Telif hakkı AP

Rabbani iki hafta önce bir intihar eylemcisinin saldırısında öldürüldüğü sırada Afgan hükümeti ile Taliban güçleri arasında arabuluculuk yapmaktaydı.

Afganistan'dan yapılan açıklamada ele geçirilen kanıtların ve olaya karıştığı düşünülen kişilere ilişkin bilgilerin İslamabad'daki yetkililere iletildiği bilgisi yer aldı.

Afgan hükümetinden yetkililer ayrıca Pakistan istihbarat ajansı ISI'yi olaylara karışmakla suçladı.

Afganistan ve ABD, ayrı ayrı ISI'yi Hakkani örgütüyle bağlantılı olmakla suçladı.

Pakistan ise tüm bu iddiaları kesin dille reddediyor.

Bölge muhabirleri bu gelişmenin Afganistan ile Pakistan arasında zaten kötü olan ilişkileri daha da kötü etkileyeceği yorumunu yapıyor.

Peter Nettleship'in aktardığına göre Burhaneddin Rabbani suikastı Afgan ve Pakistan'ın son otuz yıldır belirsizliklerle dolu siyasi tarihini daha da karışık bir hale soktu.

80'lerde Sovyet işgaline karşı savaşan mücahitlerin liderlerinden olan Rabbani, Kabil'deki evinde iki Taliban yetkilisiyle görüştüğü sırada öldürülmüştü.

Taliban üyelerinden birinin eski cumhurbaşkanına sarılmak üzereyken türbanına gizlediği patlayıcı maddeleri ateşlediği açıklanmıştı.

İlgili haberler