Van'da 'ulaşılmadık yer kalmadı'

Van'daki enkaz kaldırma çalışmaları Telif hakkı Getty

Van'da dün meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem ardından bölgede arama kurtarma ve yardım çalışmaları için büyük bir seferberlik var.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin deprem sonucu yaşamını yitirenlerin sayısının 264'e yükseldiğini duyurdu.

Bunların 169'ü depremin en ağır şekilde etkilediği Erciş'ten. Van merkezinde çöken binalarda yaşamını yitirenlerin sayısı ise 95 olarak verildi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise kısa süre önce bu sayıyı 239 olarak vermişti.

Yaralıların sayısı ise 1300 olarak açıklandı.

Atalay, bölgede ulaşılmadık yer kalmadığını ve bölgeye yeterli sayıda çadır ve yardım malzemesi sevkedildiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı, basın toplantısında, "Bütün enkazlara ulaşıldı. Her enkazın başında çalışma vardır" diye konuştu.

Atalay ayrıca su kesintisi olmadığını, ancak bazı bölgelerin elektriksiz olduğunu kaydetti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İçişleri bakanı Şahin de "Gıda sorunu yok, sağlık sorunu yok, barınma sorunu yok, 47 noktada 920 toplam uzman çalışanla ki bunların içerisinde Genelkurmayın özel uzman ekipleri, jandarma kurtarma ekipleri, polisin kurtarma ekipleri, AKUT'un 7-8 ilden gelmiş birimleri var. Farklı birçok uzman ekipler var. Bunlar koordineli bir şekilde çalışmalarını yürütüyorlar.'' dedi.

Van havalimanı yoğunluk yaşamakla birlikte seferler sürdürülüyor, ek seferler yapılıyor. Karayolunda bazı çatlaklar oluştuğu bilgisine rağmen, kara ulaşımı da kesilmedi.

Dün öğle saatlerinden meydana gelen depremden bu yana enkaz altından bazı depremzedeler sağ olarak kurtarıldı. Ancak hâlâ kurtarılmayı bekleyenler olduğu tahmin ediliyor.

Korku sürüyor

Depremin ardından, artçı sarsıntılar gece boyunca devam etti.

Telif hakkı Reuters

Sabah TSİ 07.30 itibariyle artçı sarsıntıların sayısı 213 oldu. Bunların en şiddetlileri 5,7 ve 5,5 büyüklüklerindeydi.

Bu nedenle yaklaşık bir milyon nüfuslu Van'ın sakinleri, geceyi valilik bahçesinde, parklarda, binalardan uzak boş alanlarda ve Et-Balık Kurumu bahçesinde kurulan çadır kentte geçirdi.

Hava sıcaklığının 1 - 2 santigrat derece olduğu Van ve Erciş'te depremzedeler ateş yakarak ısınmaya çalıştı. Meteoroloji yetkilileri bölgede önümüzdeki günlerde kar yağışı başlayabileceğini kaydediyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın son açıklamasına göre, bölgede yıkılan bina sayısı ise 970 olarak verildi. Bunlar arasında bir öğrenci yurdu da bulunuyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı da depremde 30-40 kişi kapasiteli Arvasi Kur'an Kursu'nun bulunduğu yerin tamamen çöktüğünü, 10 erkek öğrencinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bölgede çok sayıda bina da çeşitli düzeylerde hasarlı. Bunlarda hasar tespit çalışması yapılması ise zaman alacak.

Bazı görgü tanıkları, yeni inşa edilmesine rağmen binalarının hasar gördüğünü söyledi; bu açıklamalar 1999'daki Marmara depreminden bu yana değişen yapı ve deprem mevzuatlarının yapı stoğunun güçlendirilmesinde ne derece etkili olduğunun tartışılmasına yol açtı.

Ekipler ve yardım malzemeleri

Arama kurtarma çalışmaları gece boyunca devam etti, sabahın ilk ışıkları ile girişimler hız kazandı.

Enkaz altından sağ olarak kurtarılan depremzedeler, çevredeki hastanelere sevk ediliyor. Hatta bazı yaralılar uçakla Ankara'ya nakledildi.

Arama kurtarma çalışmalarında Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen yüzlerce kişilik ekipler görev alıyor.

Telif hakkı Getty

Kurtarma ekipleri arasında Jandarma, Sivil Savunma, AKUT, TTK ve MAY Lidam (Köpekli Arama Ekibi) bulunuyor.

Bölgeye 6 tabur asker gönderen ordu ise, 5 taburun daha sevkedileceğini duyurdu.

Bölgeye kara ve havadan tonlarca yardım malzemesi de sevkediliyor.

Türk Kızılayı, Erciş stadyum alanında da çadır kent kuruyor.

Hükümet yetkilileri ayrıca bölge ekonomisine destek olmak üzere bir dizi önlem açıkladı.

Vergi borçlarında ve işyeri sahiplerinin prim borçlarında bir yıl erteleme kararı alınırken, Van'daki esnaf, sanatkar ve KOBİ'lerin KOSGEB'in 100 bin lira üst limitli Acil Destek Kredisinden kredilerinden yararlandırılacağı duyuruldu.

Çalışmalara eleştiri

BDP il başkan yardımcısı Nazmi Gür sabah erken saatlerde BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, Erciş'te devletin koordinasyonsuz olduğunu savunarak 'arama kurtarma faaliyetleri açısından devletin enkaz altında kaldığını' öne sürdü.

Telif hakkı Reuters

Arama kurtarma çalışmalarının çok cılız olduğunu, çoğunlukla yerel ekiplerin hizmet verdiğini belirten Gür, çadırkent kurma çalışmalarının da başladığını, ancak yeterli çadır kurulup kurulmayacağını henüz bilemediklerini ifade etti.

Bakanlar Kurulu saat 14.00'te toplanarak deprem sonrası alınan önlemleri değerlendirecek.

Depremden sonra, akşam saatlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri bölgeyi ziyaret etti.

Erdoğan, birçok ülkeden arayanlar olduğunu belirterek "Gerek, ABD, Almanya, Azerbaycan, şu anda Azerbaycan büyük bir ekibiyle, bir uçağını gönderdi ve bunların hepsi tam donanımlı kurtarma ekipleri. Şu anda Van Havaalanı'na indiler ve Erciş'e kendilerini yönlendirdik. Orada bu çalışmalara katılacaklar." dedi.

Erdoğan, aynı şekilde Bulgaristan, Çin Halk Cumhuriyeti, Danimarka, Ermenistan, Gürcistan, İngiltere, İran, İsviçre, İsrail, Japonya, Kanada, Kore, Macaristan, Pakistan, Polonya, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Yunanistan, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, NATO'dan yardım önerisi geldiğini, ihtiyaç olması halinde bu ülkelerden talepte bulunulacağını kaydetti.

Ancak Rus kaynakları Rusya Acil Durumlar Bakanlığının, bölgeye iki adet uçak, kurtarma ekipleri ve seyyar hastane göndereceğini bildiriyor.

Eğitime bir hafta ara

Deprem ardından ildeki tüm okullarda ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde eğitime bir hafta ara verildi.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, eğitime verilen 1 haftalık aranın gerekirse uzatılacağını ifade etti. Bu nedenle çok sayıda öğrenci, kentten ayrılarak evlerine dönüyor.

Deprem başta Van olmak üzere bölgedeki şehirlerde, ayrıca İran, Ermenistan ve Azerbaycan'da da hissedildi.

Telif hakkı BBC World Service

Bu arada Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Sefa Mermerci, deprem sonrası Van M Tipi Cezaevi yönetimi tarafından bahçeye çıkarılan bazı tutuklu ve hükümlülerden bazılarının ailelerine ulaşmak için yıkılan bahçe duvarından dışarı çıktığını, bir süre sonra bir bölümünün geri döndüklerini bildirdi.

Daha erken saatlerde, haber ajansları yıkılan duvardan, 150 kadar mahkumun ve tutuklunun firar ettiğini duyurmuştu.

TSİ 13.41'de meydana gelen depremin büyüklüğü konusunda da ilk açıklamalar çelişkiliydi.

Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü başlangıçta 6,6 olarak verirken, daha sonra bunu 7,2 olarak yeniledi. Ancak rasathane yetkilileri deprem yüzeye yakın olduğundan hissedilen deprem büyüklüğünün 9'u bulabileceğini söyledi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi de başta 7,3 olarak açıklanan büyüklüğü daha sonra 7,2 olarak düzeltti.

Merkez üssü Van'ın 30 km kadar kuzeybatısı olarak verilen depremin yüzeyden derinliği de çeşitli açıklamalarda 5 kilometre ve 20 kilometre olarak bildirildi. Süresi ise 25-29 saniye arasında veriliyor.

Depremin gündüz saatlerinde meydana gelmiş olması ise, can kaybının daha ağır olmasını önleyen bir gelişme olarak yorumlanıyor.

İlgili haberler